Svensk får toppjobb inom golfen

Torbjörn Johansson blir ny utbildningschef på golforganisationen CMAE, Club Managers Association of Europé. Torbjörn lämnar jobbet som kanslichef GAF, Golf Administratörernas Förening, efter sju år.
Foto: Golf Administratörernas Förening

 

- Jag hade egentligen inte tänkt lämna GAF vid denna tidpunkt men då ett tillfälle öppnade sig med en europeisk utmaning fanns det inte mycket att fundera på, säger Torbjörn.

Han blir nu Director of Education på CMAE.

- Jag lämnar vår organisation glad och positiv och ser att GAF kommer att fortsätta att växa och göra ett ännu bättre jobb i att stötta och vägleda våra medlemmar, säger Torbjörn ett pressmeddelande från GAF.

Snabba ökningar

GAF har under hans ledning tripplat omsättningen, ökat över 100 medlemmar och gått från cirka 60 000 kronor i partnerintäkter till över 1,3 miljoner kronor i år. Det kanske mest anmärkningsvärda är att antalet utbildningsdagar nu är uppe i 75 stycken, jämfört med omkring 20 stycken 2011.

Thomas Ahlberg, ordförande i GAF, säger att det är positivt för Sverige och GAF med Torbjörn i CMAE. GAF arbetar för att utöka utbildningsdelen internationellt för sina medlemmar och då blir CMAE en naturlig partner.

Flera svenska klubbchefer är medlemmar i CMAE redan i dag. Torbjörn lämnar jobbet på GAF efter höstträffen 9-11 oktober.

Göran Söderlund

En delseger för Golfförbundet – men Konkurrensverket fortsätter att granska det så kallade maxtaket, och meddelar att ett slutligt ställningstagande kommer att lämnas senare.

Beskedet innebär att cirka 60 000 golfspelare behöver byta klubb.

 Begäran om ett interimistiskt beslut om att införa maxtaket avslogs.

Idrottens Affärer har skrivit det tidigare och vi gör det ännu en gång; 

Det är förvånansvärt och det svenska förbundet, SvFF och svensk elitboll, SEF, fortsätter att se genom fingrar vid ordningsstörningar på svenska elitläktare. Där UEFA vidtar kraftfulla disciplinära åtgärder gör svensk fotboll – ingenting.

UEFA har inte hört talas om den svenska exkluderingsprincipen, att eventuella påföljder sker på individnivå. UEFA letar inte enskilda sabotörer eller pyroteknik kramare – de straffar hela klubben med kraftfulla böter. Punkt slut – betala annars stoppas du från Europa-spel.

Samtidigt har medlemsantalet vid vecka 25 passerat 530 000, vilket är den högsta noteringen för den tidpunkten sedan 2021. Till och med den sista maj hade 255 000 personer spelat minst en rond, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som har sammanställts av Tvmatchen.nu.de bredd- och elitnivå framöver, säger Leopold Neurath.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Du som gillar bordtennis kommer att jubla. Nu står det klart att SVT ska sända världstouren WTT Series och VM till och med 2028 ( först ut är VM i Doha nästa vecka) Satsningen innebär både livesändningar och massor av höjdpunktsklipp. Samtidigt är Jan-Ove Waldner klar som expertkommentator.

Supertalangen från Kallinge SK (moderklubb), Rödeby AIF och Malmö FF Roony Bardghji vet vad han vill och dit skall han. Efter fem säsonger i FC Köpenhamn – han värvades dit som 14-åring - ansluter han i början av juli till Barcelona, en klubb han drömt om sedan barnsben. Endast den obligatoriska läkarundersökningen återstår.