Tränarlegendarens nya utmaning

Från ishockey till kälkhockey. Från SM-guld med Malmö IF och Södertälje SK till parasport med siktet inställt på Paralympics som assisterande förbundskapten i kälkhockeylandslaget. Vid 70 års ålder antar tränarlegendaren Timo Lahtinen en ny utmaning. Från höga arvoden i etablissemanget till en annorlunda del av hockeyvärlden.
Foto: Mark Earthy, Copyright Scanpix Sweden

Timo Lahtinen har en lång och framgångsrik tränarkarriär bakom sig. Redan säsongen 1984-85 förde han Södertälje SK till SM-guld. Säsongerna 1991-92 och 1993-94 upprepade han bedriften dubbelt upp när han tog Malmö IF till två SM-guld. De senaste åren har Timo Lahtinen tagit det lugnt med uppdrag, förutom en roll som rådgivare i division 1-laget Kristianstads IK.

En annan värld

Nu tar han paus från den rollen för att koncentrera sig på att kvalificera kälkhockeylandslaget till Paralympics i sydkoreanska Pyeongchang 8-18 mars 2018.

– Det är verkligen en annan värld och en riktig utmaning, säger Timo Lahtinen till Expressen och fortsätter:

– Jag var med redan förra året när vi var med i VM i Sydkorea. Nu har vi OS-kvalet i oktober mot Japan, Tjeckien, Slovakien och Tyskland som är jätteviktigt för oss. De tre bästa går till OS och det är väldigt viktigt för oss att gå dit, säger Timo Lahtinen

I Expressen berättar han att det var en bekant från Tomelilla, där Lahtinen bor, som ringde och frågade om han kunde tänka sig att ställa upp som assisterande förbundskapten. Timo Lahtinen tackade ja, utan att ha sett någon kälkhockeymatch tidigare.

Tappat mot stornationer

– Jag tyckte att det var en intressant grej och det vore otroligt givande att se de här duktiga killarna i Sydkorea.

I kälkhockey åker spelarna på kälkar eftersom de ofta saknar minst ett ben, ibland båda. De stakar sig fram på isen med korta hockeyklubbor i båda händerna där ena sidan har en pik och andra ett klubblad.

Det svenska kälkockeylandslaget vann både det första Paralympics-guldet 1994 och det första världsmästerskapet 1996. Efter det har det svenska landslaget dock tappat mot stornationer som USA och Kanada, som har betydligt fler utövare.

Timo Lahtinen har varit tränare i Sverige, Finland, Tyskland och Rumänien. Men något OS har han inte varit med om varken som spelare eller tränare.

Stor respekt

– Hur många gånger har en vanlig människa chansen att vara med i ett OS? Det är jättestort. En kanonstor grej, förklarar han för Expressen och passer samtidigt på att uttrycka sin respekt för spelarna:

– De flesta har inga ben, några har ett. I USA och Kanada har de flesta inga ben. USA har säkert många soldater som kanske varit i minolyckor. Men de är otroligt skickliga och snabba i sina rörelser. Det är verkligen en annan värld och jag njuter av att lära mig nya grejer. Det här är verkligen en utmaning.

Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026. 

Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.

Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner 

På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella  stödet från Regeringen till idrotts-Sverige  för att förbättra  anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har  behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att  skickas fördelas direkt.

Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.

 Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen