Helsingborgarna firade Andreas hemkomst

Tusentals helsingborgare trotsade regnskurarna och hyllade Påarps-sonen Andreas Granqvist när han kom hem från VM-äventyret i Ryssland.

Andreas ”Granen” Granqvist kom hem till Helsingborg efter framgångarna i fotbolls-VM och hyllades på Terasstrapporna.

 

 

 

 

Det regnade, men vad gjorde det när när Andreas Granqvist kom hem. Han har blivit hela Sveriges hjälte under några VM-veckor i Ryssland. Regnskurarna till trots, Andreas fick uppleva en värme från tusentals människor i hemstan.

Glada och stolta

Vad var då lämpligare än att kulmen på firandet skedde på Terrasstrapporna med utsikt över stan. Likt en kung kunde han blicka ut över människorna och hela stan.”välkommen hem till Helsingborg” utropade kommunfullmäktiges ordförande Mats Sander (M), medan  ordföranden Christer Azelius saluterade med ett ”välkommen hem till HIF” varpå huvudpersonen själv  fick medge ett ”skönt att vara hemma igen”  

Alla mycket glada och stolta med att ha hjälten hemma. Efter åren sydryska Krasnodar, där han blev omåttligt populär och slutligen nobbade ett jättekontrakt föredrar han och familjen att leva i Helsingborg.

Han erkände också: .

Skänkte 30 000 kr

– Det är fantastiskt att vara hemma och att så mycket folk kommer hit och hälsar mig välkommen, säger Andreas Granqvist.

Han delade tacksamheten med hustru Sofie som födde parets andra barn under VM.

Något som fick supportern Niklas Nordén att ta initiativet till en insamling. Nu är det totala beloppet uppe i 30 000 kr och det blev till en gåva till Helsingborgs socialförvaltning.

 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Nedflyttning till Hockeyallsvenskan, HA, innebär ett intäktsbortfall på minst 50 miljoner kronor. Under pågående OS-uppehåll har Dala-klubben tio poäng, i praktiken elva med usel målskillnad, upp till säker mark.

-Styrelsen har under en tid följt den sportsliga utvecklingen och gör bedömningen att en förändring i den sportsliga ledningen är nödvändig, meddelar ordföranden Anders Gärdsback via föreningens hemsida.

Sveriges sämsta elitidrottsarena finns i Stockholm. I den situationen hamnade Hammarby bandylag ofrivilligt. I ett sammanhang med betoning på Chrmiga, Kulturella, historiska och inte sportsliga Zinkens... 

Bandyarenan Zinkensdamm på Söder invigdes 1937 och ser i dag i stort ut som då. Politikerna anser uppenbarligen att den får duga till Hammarbys elitlag, för de gör inte något åt saken. 

Ledningen i Djurgårdens IF Fotboll tar nya initiativ för att skapa en levande föreningsdemokrati.

Det sker  via enlanseringen av ett nytt socialt koncept för medlemmarna och en vidareutveckling av medlemsträffar.

Genom årsmötet (formellt), utvecklat medlemsmöte (halvformellt) och ny medlemspub (är tanken atthitta nya kontaktytor bland medlemmar. Som en konsekvens hoppas man på ett ökat engagemang för föreningen, men också att nymodigheterna stimulerar nya samtal och perspektiv på föreningens nuläge och framtida vägval. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

TV4 har tagit över de exklusiva rättigheterna till Allsvenskan och planerar en storsatsning på bevakning sju dagar i veckan, på plats från arenorna och från studion. 

– Det här blir ett nytt sätt att följa Allsvenskan där vi fullt ut använder vår stora redaktion och våra plattformar, säger TV4:s sportdirektör Johan Cederqvist.

När TV4 tar över Allsvenskan i fotboll får tittarna åter bekanta sig med Lasse Granqvist

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen