Vet ni vem sjuan på listan är?
Affärstidningen Forbe har presenterat sin årliga lista på tio av de bäst betalda idrottskvinnorna. Alla som vet vilken sport sjuan på listan sysslar med räcker upp en hand. Ingen?
Namnet döljer Pausurla Venkata Sindu, 23-årig badmintonspelare från Indien.
Innan Rio-OS avgjordes frågade sponsorerna ”Sindu vem?” Trots att hon hade två bronsmedaljer från VM 2013 och 2014.
Hennes silver var Indiens andra kvinnliga medalj i OS-sammanhang. Den första erövrades av 22-åriga Saina Nehwar som blev bronsmedaljör i badminton i London-OS 2012. Vid VM 2015 tog hon silver, brons vid VM 2017.
Presenter för miljontals kronor
När Sindu återvände med silvret från OS var hon en kändis i Indien med 1,3 miljarder människor. Hon fick pengar och gåvor av olika statliga myndigheter och organisationer till ett värde av 16 miljoner kronor, skriver Sportbladet.
Dessutom fick hon landområden i två olika delstater och en lyxbil av det indisiska badmintonförbundet. Efter silvret har företagen stått i kö för att få sponsra henne. Hon har passerat de flesta stora kricketspelarna i Indien i inkomst. Inte minst efter VM-silvren 2017 och 2018.
-Jag är överlycklig att vara med på den här listan. Om jag ska vara ärlig så har det alltid varit viktigast för mig att föra glans över mitt land och sådana här saker är trevliga bieffekter. Min agentur har gjort ett fantastiskt jobb med att bygga mitt varumärke och jag kan inte tacka dem nog, sa till ESPN.
Prispengarna i badminton är inte lika höga som i tennis. Men Sindu tjänade drygt 4,5 miljoner kronor i prispengar det senaste år. Dessutom har hon lukrativa reklamkontrakt med Gatorade, Bridgestone, Nokia och Panasonic. Kontraktet med Gatorade är historiskt. Det är första gången företaget sponsrar någon i Indien.
Tjänar näst bäst i Indien
Sindu är tvåa på världsrankingen. Och nu tjänar hon som mycket att hon bara överträffas av Indiens lagkapten Virat Kohli i kricket, Indiens nationalsport. Sindu har en miljon följare på Instagram.
Sindu började spela som sexåring hemma i Hyderabad, en stad som grundades 1591 och har 9,5 miljoner i storstadsområdet.
Så här sa hon vid en gala i Indien tidigare i år.
- Framgångarna har inte förändrat mig, jag är densamma tack vare mina föräldrar och min tränare.
Mest lästa just nu
"Sportwashing”, eller tvätta pengar och vinna marknadsandelar via idrotten är inte alltid en lyckad kombo.
Saudiska LIV Golf, med det saudiska kungahuset som huvudägare via Public Investment Fund (PIF) kommer att avsluta sin finansiering efter säsongen 2026.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt som medlemsförbund i SOK
- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april.
Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.
Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front
Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få, till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar