Osynliga mannen ny SHL-boss

SHL fortsätter att lägga locket på vad gäller tidigare vd:n Jörgen Lindgrens oväntade avgång i måndags morse, efter sju och en halvt år på vd-stolen.

Vid en pressträff på onsdagen kommenterade ordföranden Anders Källström SHL-klubbarnas agerande.

Anders Källström, styrelseordförande för SHL, menar att han bara följer klubbarnas vilja när det gäller skiftet av vd. Foto: Janerik Henriksson / TT

-Jag vill inte gå in på några detaljer, det känns onödigt, men klubbarna har uttryckt ett behov av förändring, sade Källström.

SHL-klubbarna kände sig tvingade att agera – med tanke på fansens utbredda missnöje med att SHL gett girigheten ett ansikte, och att gapet mellan elit och bredd blivit större för varje år.

Lämnat inkassobolag

54-årige Michael Marchal, med lång ledarerfarenhet i Växjö Lakers och tidigare vd. i ett eget inkassobolag, innehar tills vidare vd-rollen. Hemma i Småland har Marcel av Smålandsposten beskrivits som den  ”osynlige mannen”.

Nu har han hockey-Sveriges blickar på sig, applåderna  har hittills varit sparsamma. SHL-lagens supporterskaror ser inget hopp i förändring med Marchal.

-Jag har ingen programförklaring, men jag är öppen för dialog och samtal med supportrar, klubbar och media.  Det känns som om SHL blivit en spottkopp och med sargad fasad. Mitt jobb blir att snygga till och rätta till det som gått snett, betonade Marchal.

Seriesystemets framtida utformning utreds för närvarande av  Svenska Ishockeyförbundet. I slutet av november ska ett förslag presenteras, i bästa fall kan beslut tas vid årsmöte i juli 2019. Det är ingen hemlighet att SHL-klubbarna gärna ser en ”tröghet” i systemet som försvårar avancemang uppåt i systemet.

"Klubbarnas beslut

- Min uppgift är att företräda de frågor som våra 14 SHL klubbar tagit beslut om. Jag utgår ifrån att vi tillsammans med hockey-Sverige i övrigt kan nå en bra lösning, avslutade Anders Källström.

Michael Marchal är tf. vd. I jakten på ny vd, en process som ska vara avslutad under vintern 2019.  

Kjell Nilsson

 

 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja