Ett jobb Michael har drömt om

Det blev den närmaste och smidigaste lösningen i handbollslandslaget. Michael Apelgren. tar över som förbundskapten efter Glenn Solberg som hoppade av för ett tre veckor sedan. Aapelgren behövde inte mycket betänketid, han var mycket sugen på uppgiften att - parallellt med sitt uppdrag som huvudtränare för den ungerska storklubben OTP Bank-Pick Szeged också bi svensk förbundskapten.

– Efter att ha arbetat som tränare i över tio år är har drömmenvuxit fram. Det ska verkligen bli någonting extra att leda landslaget, säger Apelgren.

En erfaren handbollstränare, van vid att vara en segrare. Det är Michael Apelgren, 35-åring från Göteborg, som nu skriver kontrakt med handbollsförbundet och blir ny förvbundskapten. Foto: Johan Nilsson / TT

Michael Apelgren har varit assisterande förbundskapten till Solberg de senaste två åren.

han inledde sin spelarkarriär i IF Swithiod och representerade sedan Djurgårdens IF, Hammarby IF och IK Sävehof i Sverige och BM Granollers och CB Puerto Sagunto i Spanien innan han 2014 flyttade Elverum Håndball som spelande tränare. Där ledde han klubben till sex raka mästerskapstitlar och vann sedan två SM-guld med IK Sävehof. Från och med den här säsongen är han huvudtränare för den ungerska Champions League-klubben OTP Bank-Pick Szeged.

Mycket erfarenhet

Det är en meriterad och kompetent handbollstränare som vet vad han vill.

– Det här kom plötsligt för alla inblandade men jag och förbundet har haft en bra dialog den senaste tiden och för mig var det självklart att försöka hitta en lösning tillsammans med förbundet och min arbetsgivare i Ungern. 

- Jag kommer på många sätt att ha ett liknande arbetssätt med tydliga ramar där vi har en öppenhet mot spelarna och involverar dem i det vi gör.

– Vi ska vara besvikna när vi åker ut i en kvartsfinal i ett mästerskap, vi ska vara stolta när vi vinner medaljer. Det är min ambition och jag är trygg i att spelarna delar den. Sedan ska man ha respekt för att det en enorm bredd i världstoppen.  

Redan på onsdag ska Apelgren presentera sin första landslagstrupp och starten är tuffast möjliga: Europamästaren Frankrike väntar på bortaplan den 6 november och regerande olympiska och världsmästaren Danmark hemma i Linköping den 10 november i EHF Euro Cup.

Landslagschefen Hanna Fogelström om påpekar:

– Michael var en självklar kandidat från början. Vi är glada att vi har kunnat ha en bra dialog med honom och OTP Bank-Pick Szeged där vi hittat en lösning som gynnar klubben, Michael och landslaget både på kort och lång sikt.

Jagar biträdande

Arbetet med att forma resten av ledarstaben fortsätter nu.

– Det viktigaste har varit att få klart med en förbundskapten och nu ska vitillsammans med Michael bygga resten av ledarteamet, säger Fogelström.

Första mästerskapet med Apelgren som förbundskapten är VM i januari, där Sverige ställs mot Japan, Chile och Spanien i gruppspelet i Bærum utanför Oslo. 

Fakta

Tidigare förbundskaptener

Herbert Johansson (1938–1948), Curt Wadmark (1948–1967) Roland Mattsson (1967–1974), Bertil Andersén (1974–1979), Ingemar Eriksson (1979–1980) Caj-Åke Andersson (1980–1982) Roger Carlsson (1982–1988), Bengt Johansson (1988–2004), Ingemar Linnéll (2004–2008), Ola Lindgren/Staffan Olsson (2008–2016) Kristján Andrésson (2016–2020). Glenn Solberg (2020–2024) Michael Apelgren (2024–). 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 

 Gardell-gate fortsätter att kasta sin skugga över svensk idrott.

Finansmannens 100 miljoner donation om 100 miljoner till svensk tennis vilar nu hos RIN, Riksidrottsnämnden, efter anmälan från idrottsombudsmännen, en del av RF, Riksidrottsförbundet.

 De är tre personer som inte låter sig itervjuas. De agerar på uppdrag av RF:s ordförande Anna Ivarsson.

Nu skrivs nästa kapitel i denna ”såpa”.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.

Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen