Handbollslandslaget utan ledning

Glenn Solberg hoppar av som handbollens förbundskapten. Beskedet kommer som en blixt från klar himmel.

Han gav förbundet besked och visade direkt att han hade bestämt sig. Övertalningsförsök var inte att tänka på.

Nu har de gjort sitt. Förbundskapten Glenn Solberg sägerupp sig och assisterande förbundskapten Michael Apelgrens kontrakt går ut om en dryg vecka. Foto: Oscar Olsson / TT

– Det var hans önskan som vi valde att säga ja til, säger landslagschefen Hanna Fogelström.

Och Glenn Solbergs beslut överraskade handbollens ledning totalt.

– Vi valde att möta Glenns önskan. Det är förstås tråkigt, men vi respekterar hans beslut, säger generalsekreterare Robert Wedberg.

Övertalning inte akuell

Glenn  var rak och öppen:

– Jag är tacksam över möjligheten jag fick att leda landslagetundert väldigt fina år med bra resultat, inte minst de tre VM- och EM-medaljerna,

- Men nu ärdet är dags att göra något annat.

– Det är inga tankar som har kommit helt plötsligt, men för mig personligen känns det rätt nu.  

han betonar också:

– Det är väldigt krävande att vara förbundskapten. Det har varit fem intensiva år med sex mästerskap, många dagar borta på landslagssamling och jag har även lagt väldigt många timmar på att åka runt och träffa spelarna i deras hemmiljöer. Det har varit spännande och otroligt givande, men nu behöver jag en paus för att se vad jag har lust att göra framöver, .

Förbundet pressas

Solberg sätter förbundet i en tuff och stressad sits. Redan i mitten av oktober ska en ny landslagstrupp presenteras till EHF Euro cup i början av november då Sverige möter Frankrike och Danmark. Det finns ingen assisterande förbundskapten då Michael Apelgrens kontrakt går ut den 30 september.

Sverige står utan förbundskapten med en dryg månad till nästa landslagssamling och knappt fyra månader till VM.

52-åringen bryter upp efter sex mästerskap i blågult. Inklusive EM-guldet 2022  har han varit framgångsrik under fyra och ett halvt år.

Ändå förlängde han kontraktet

Nu var det tänkt att han skulle  förbereda landslaget för VM - i Norge. 

– Vi förlängde ju kontraktet med honom till 2026 för mindre än ett år sedan. Det var det vi ville och trodde på. , säger Hanna Fogelström.

Thomas Ejderhov

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja