Örebros spelartrupp är hockey-Sveriges dyraste
- Vi vill ha stabilitet, vi måste också vara lyhörda för verkligheten. Det är ansträngt i många av våra klubbar., säger Hockeybasen Anders Larsson.
Verkligheten i SHL är att lönenivån väcker uppseende, inte minst efter en analys av kreditupplysningsföretaget, CreditSafe.
I en sammanställning av företag med högst snittlöner i landets kommuner är Örebro Elithockey AB i topp i Örebro kommun bland alla bolag. SHL-laget Örebro HC:s moderbolag har 65 anställda och en årslön på i snitt 774 000 kronor. Då ingör ändå inte Lön till styrelse och vd.
I Örebros spelartrupp är den högsta lönenivån 275 000-300 000 kronor i månaden.
Svenska Ishockeyförbundet är byxis och sänker de ekonomiska kraven i förbundsserier, SHL, SDHL. Hockeyallsvenskan och Hockeyetten. Beskedet från förbundsbasen Anders Larsson och styrelsen är kraftiga lättnader för att klara elitlicensen.
Skilda världar
För Hockeyettan, som i höstas misslyckades med att samla 40 föreningar gäller ”en kronas principen”, här räcker enbart positivt kapital för att spela vidare. För övriga serier har licenskravet sänkts till fem procent av nettoomsättningen, mot tidigare fastställda 10 procent.
Vid höstens SHL-start konstaterades att Örebros lönekostnader stod för 67 procent av den totala kostnadsmassan, mot 61 procent i snitt för ligans övriga klubbar. Inför den här säsongen ökade lönebilden med 10.7 miljoner kronor.
Ingen listning i svensk idrott
Ännu har ishockeyn en väg att vandra för att nå riskkapitalbolaget EQT Partners som är Sveriges högsta betalande företag – för sjunde året i rad. Här har de anställda en genomsnittlig årslön på 3,6 miljoner kronor i lönekuvertet.
Creditsafe Sverige ingår i Creditsafe Group som levererar kredit och affärsinformation över hela världen. Någon speciell ”lista” för svenska idrottsbolag sammanställs inte.
För SHL-klubben Leksand är förbundets besked om ekonomiska lättnader en försenad julklapp. Vid ett medlemsmöte har Peter Wiklund, tf vd. målat en mörk lägesbild. I hans prognos lyser röda siffror om tio miljoner i förlust för bolaget och kommande likviditetskris.
I november 2024 berättade föreningen på sin hemsida om stora ekonomiska bekymmer. En stor utgiftspost är de utländska spelarnas sign off-bonusar, enligt uppgifter cirka 30 miljoner kronor som ska betalas ut de närmaste åren. Närmast i tur att ersättas är Mikael Ruohomaa, som nu spelar i Frölunda samt Justin Kloos, kvar i Leksand.
-Ja det är den stora utmaningen för oss. Vi försöker sätta av pengar till det, men det är inte lätt då vi har en urusel likviditet, säger Peter Wiklund till Falu-Kuriren.
Att förbundet sänker kraven och går från 10 procent till fem procent i kravbild välkomnas förstås av Peter Wiklund.
-Det är fler än vi som har problem. Vi har ett starkt eget kapital så det är ingen fara för SHL-licensen nu när de sänker kravet till fem procent för alla klubbar. Vi är inte ensamma, säger Peter Wiklund.
Ishockeyförbundet vill hävda att ett nytt ekonomiskt läge råder, och att kravet på eget kapital har slagit väldigt olika beroende på om klubbarna äger sin egen arena, typ Färjestad, eller inte, typ Luleå. Nu är det viktiga att det finns pengar på kontot för att betala ut löner och andra kostnader varje månad.
Något som är det mest självklara för alla oss andra.
En arbetsgrupp tog redan i höstas fram det förslag som nu klubbats att gälla omgående . Det licensregelsystem som nu skrotas är från 2017.
-Men det har hänt mycket sedan dess. Vi har haft en pandemi och vi har ett nytt ekonomiskt läge med stigande kostnader. 10 procent är inte rimligt, sett till hur världen ser ut i dag. Att det är ansträngt hos många råder det inga tvivel om, menar Anders Larsson.
Leksand förbereder en nyemission, det vill säga försäljning av aktier. SHL-jagande Djurgården avslutade en nyemission vid årsskiftet 2024-2025 med målsättning att förstärka kontot med 10 miljoner.
Föreningen har hittills vägrat att kommunicera resultatet. Sportchefen Niklas Wikegård har personligen dragit i gång en swishkampanj för att få möjlighet att spetsa truppen – transferfönstret stänger 15 februari.
Hockeyettan, den stora plantskolan för SHL-lagen, är förbundets stora problembarn. Kravet om 40 lag kunde inte uppfyllas, 36 lag steg in i ett stort ekonomiskt vågspel. Nu balanseras merparten av lagen på ruinens brant, Västervik, säsongen 2023-2024 i Hockeyallsvenskan rapporteras ha ett skuldberg på fyra miljoner kronor.
I Malmö har Pantern stoppats av Malmö stad från att ta del av bidrag och boka in sig på kommunens anläggningar. Skånes Ishockeyförbunds ordförande, Mikael Wiksten talar om en ”knepig” situation för laget. Pantern driver mot konkurs – för andra gången, första gången 2019.
Kjell Nilsson
.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















Skriv kommentar