Örebros spelartrupp är hockey-Sveriges dyraste

- Vi vill ha stabilitet, vi måste också vara lyhörda för verkligheten. Det är ansträngt i många av våra klubbar., säger Hockeybasen Anders Larsson.

Verkligheten i SHL är att lönenivån väcker uppseende, inte minst efter en analys av kreditupplysningsföretaget, CreditSafe. 

I en sammanställning av företag med högst snittlöner i landets kommuner är Örebro Elithockey AB i topp i Örebro kommun bland alla bolag. SHL-laget Örebro HC:s moderbolag har 65 anställda och en årslön på i snitt 774 000 kronor.  Då ingör ändå inte Lön till styrelse och vd. 

I Örebros spelartrupp är den högsta lönenivån 275 000-300 000 kronor i månaden.

Svenska Ishockeyförbundet är byxis och sänker de ekonomiska kraven i förbundsserier, SHL, SDHL. Hockeyallsvenskan och Hockeyetten. Beskedet från förbundsbasen Anders Larsson och styrelsen är kraftiga lättnader för att klara elitlicensen.

Skilda världar

För Hockeyettan, som i höstas misslyckades med att samla 40 föreningar gäller ”en kronas principen”, här räcker enbart positivt kapital för att spela vidare. För övriga serier har licenskravet sänkts till fem procent av nettoomsättningen, mot tidigare fastställda 10 procent.

Vid höstens SHL-start konstaterades att Örebros lönekostnader stod för 67 procent av den totala kostnadsmassan, mot 61 procent i snitt för ligans övriga klubbar. Inför den här säsongen ökade lönebilden med 10.7 miljoner kronor.

Ingen listning i svensk idrott

Ännu har ishockeyn en väg att vandra för att nå riskkapitalbolaget EQT Partners som är Sveriges högsta betalande företag – för sjunde året i rad. Här har de anställda en genomsnittlig årslön på 3,6 miljoner kronor i lönekuvertet.

Creditsafe Sverige ingår i Creditsafe Group som levererar kredit och affärsinformation över hela världen.  Någon speciell ”lista” för svenska idrottsbolag sammanställs inte.

För SHL-klubben Leksand är förbundets besked om ekonomiska lättnader en försenad julklapp. Vid ett medlemsmöte har Peter Wiklund, tf vd. målat en mörk lägesbild. I hans prognos lyser röda siffror om tio miljoner i förlust för bolaget och kommande likviditetskris.

I november 2024 berättade föreningen på sin hemsida om stora ekonomiska bekymmer. En stor utgiftspost är de utländska spelarnas sign off-bonusar, enligt uppgifter cirka 30 miljoner kronor som ska betalas ut de närmaste åren. Närmast i tur att ersättas är Mikael Ruohomaa, som nu spelar i Frölunda samt Justin Kloos, kvar i Leksand.

-Ja det är den stora utmaningen för oss. Vi försöker sätta av pengar till det, men det är inte lätt då vi har en urusel likviditet, säger Peter Wiklund till Falu-Kuriren.

Att förbundet sänker kraven och går från 10 procent till fem procent i kravbild välkomnas förstås av Peter Wiklund.

-Det är fler än vi som har problem. Vi har ett starkt eget kapital så det är ingen fara för SHL-licensen nu när de sänker kravet till fem procent för alla klubbar. Vi är inte ensamma, säger Peter Wiklund.

Ishockeyförbundet vill hävda att ett nytt ekonomiskt läge råder, och att kravet på eget kapital har slagit väldigt olika beroende på om klubbarna äger sin egen arena, typ Färjestad, eller inte, typ Luleå.  Nu är det viktiga att det finns pengar på kontot för att betala ut löner och andra kostnader varje månad.

 Något som är det mest självklara för alla oss andra.

En arbetsgrupp tog redan i höstas fram det förslag som nu klubbats att gälla omgående . Det licensregelsystem som nu skrotas är från 2017.

-Men det har hänt mycket sedan dess. Vi har haft en pandemi och vi har ett nytt ekonomiskt läge med stigande kostnader. 10 procent är inte rimligt, sett till hur världen ser ut i dag. Att det är ansträngt hos många råder det inga tvivel om, menar Anders Larsson.

Leksand förbereder en nyemission, det vill säga försäljning av aktier. SHL-jagande Djurgården avslutade en nyemission vid årsskiftet 2024-2025 med målsättning att förstärka kontot med 10 miljoner.

 Föreningen har hittills vägrat att kommunicera resultatet. Sportchefen Niklas Wikegård har personligen dragit i gång en swishkampanj för att få möjlighet att spetsa truppen – transferfönstret stänger 15 februari.

Hockeyettan, den stora plantskolan för SHL-lagen, är förbundets stora problembarn. Kravet om 40 lag kunde inte uppfyllas, 36 lag steg in i ett stort ekonomiskt vågspel.  Nu balanseras merparten av lagen på ruinens brant, Västervik, säsongen 2023-2024 i Hockeyallsvenskan rapporteras ha ett skuldberg på fyra miljoner kronor.

I Malmö har Pantern stoppats av Malmö stad från att ta del av bidrag och boka  in sig på kommunens anläggningar. Skånes Ishockeyförbunds ordförande, Mikael Wiksten talar om en ”knepig” situation för laget. Pantern driver mot konkurs – för andra gången, första gången 2019.

Kjell Nilsson

 

 

 

 

.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SOK, Sveriges Olympiska Kommitté redovisade vid sitt årsmöte på tisdagskvällen ett utfall på minus 39,4 mkr jämfört med budgeterat resultat på minus 22,7 mkr. Det innebär en avvikelse om minus 16,7 mkr.

Det är besvärande siffror för SOK-styret och ordförande Hans von Uthman vars mandat är fyraårigt, han är vald till 2029. Det egna kapitalet uppgick vid årsskiftet till drygt 35 mkr mot 75 mkr vid årsskiftet 2024–2025.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Vi är inne på sista timmarna, sedan ska Graham Potter presentera sin VM-trupp.

Spänningen ökar, spekulationerna avlöser varandra, uppgifterna varierar, likaså namnen på de spelarna.

Vid fyratiden på tisdagseftermiddagen offentliggör Graham Potter vilka 26 spelare han har förtroende för. Vilka blir något så unikt som VM-spelare

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen