Plötsligt var han förbundskapten

Jonas Peterson är inget känt namn i skidkretsar. På onsdagen presenterades han som ny förbundskapten för längdlandslaget.

Jonas Peterson, 44, som tar över som förbundskapten för skidfrbundet efter Rikard Grip, under en pressträff på Arlanda. Foto: Fredrik Sandberg / TT

Han efterträder Rikard Grip, som efter tio år som förbundskapten valde att lämna uppdraget. Peterson börjar sitt nya jobb 1 maj.

Peterson, 44, är född och uppvuxen i Jönköping men bor numera i Borås. Han har bland annat varit vd på Craft, en av Skidförbundets sponsorer.

- Vi ville ha någon med nya ögon, är längdchefen Johan Sares förklaring till valet.

Med ända in på mållinjen fanns ytterligare en kandidat, en kvinna. Men hon avböjde till slut. Enligt SportExpressen ska det ha varit norskan Guri Hetland, 44. Hon är tidigare längdåkare och jobbar nu som projektledare för skid-VM i Trondheim 2025. Hon har tidigare kopplats ihop med jobbet som landslagschef i Norge men tackade även då nej.

Norskan tackade nej

”Jag sökte inte jobbet (i Norge) utan vill slutföra arbetet med Ski tour 2020 och jobba vidare med Trondheims kandidatur för skid-VM” skrev hon i ett sms till den norska tidningen Adresseavisen.

Jonas Peterson gick som ung på skidgymnasiet i Huskvarna. 26 år gammal insåg han att han inte skulle kunna slå sig in i eliten och satsade på studierna. 

- Skidåkning är mitt livs passion och det här uppdraget känns enormt stimulerande och utmanande på många sätt. Rollen som landslagschef känns som en dröm, sa Jonas Peterson på presskonferensen.

Han är ordförande i skidklubben Borås GIF. Familjens tre barn åker skidor.

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Trots en publikbeläggning på över 98 procent under den gångna SHL- säsongen redovisar Rögle ett minusresultat på 1,3 miljoner kronor. Totalomsättningen  minskade från 221 miljoner säsongen 2023-2024 till 207 miljonen 2024-2025. Posten eget kapital uppgår till 18,7 miljoner.  

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Nu är det klart vilka kommuner som klarat kriteriet för att vara med i omröstningen till Sveriges bästa idrottsstad 2025. Janne Andersson, Lotta Schelin, Marcus Nilsson, Kalis Loyd är några av de som tar plats i årets jury. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.