- Klubbdirektör?, Nja, mer springpojke
1979 anställde IK Sävehof 20-åringen Stefan Albrechtson som konsulent på deltid. Han är kvar än. Tituleras klubbdirektör med övergripande ansvar för hela föreningen med 19 anställda och en omsättning på 66 miljoner. Hela Handbollssverige säger bara ”Abbe”, det räcker, då vet alla. Om det är någon i landet som är värd att kallas Herr Sävehof/Herr Handboll så är det den blivande 60-åringen (20 juli).
- Jag gick på Handelshögskolan. Hade klarat av två tentor när jag hoppade av studierna för att börja i Sävehof. Farsan (Leif, svensk mästare i Heim och två landskamper) var inte glad. ”Hur ska du försörja dig på handboll”, sa han.
- Jag var ensam på kansliet. Jag satt i en skrubb. Var det kallt ute var det kallt inne. Regnade det så regnade det in, minns ”Abbe” i ett långt samtal med Idrottens Affärer.
Hans jobb blev att hitta ungdomar som ville spelar handboll. ”Abbe” (en lagkompis döpte honom till det i unga år, nu är det bara hans mamma som säger Stefan). Han besökte varenda mellanstadieklass i kommunen minst två gånger.
- På bara ett år hade vi över 100 lag i skolhandbollen och 50 lag i Sävehof. Vi hade egentligen inte resurser att ta hand om alla men på något sätt gick det. Han var tränare för ungdomslagen och 1979 blev han tränare för herrlaget i fyra säsonger och laget avancerade till allsvenskan.
Världens största handbollsförening
Föga anade han då att Sävehof, bildat 1950, så småningom skulle bli världens största handbollsförening och framför allt dominera damhandbollen. Nu kan han se tillbaka på en guldkantad säsong. Damerna tog sitt 14:e SM-guld, herrarna sitt sjätte efter fem matcher och dramatik mot Alingsås. Sävehof förlorade de två första matcherna i finalen, sen blev det tre raka segrar.
- Vi kom sjua i ligan. Vår förhoppning var att komma topp -4:a. Alla sa att Redbergslid vinner guldet. När vi till slut stod där som mästare måste man säga att det var en sensation, säger ”Abbe”.
- Klubbdirektör förresten, jag upplever mig som springpojke, säger han.
Springpojke eller inte, vilken resa han och klubben har gjort. !6 september 2016 invigdes multihallen Partille Arena med plats för 4 000 åskådare och bland annat restaurangen John Scott´s med plats för 380 gäster. Vilket lyft från den gamla Partillebohallen, som hade tjänat ut för länge sen.
Och i den nya arenan är han långtifrån ensam på kansliet:
IK Sävehof omsätter 25 miljoner och har tolv anställda
Partille Cup, världens största handbollsturnering, omsätter 40 miljoner har, fyra anställda
Hofaren Holding AB (Allums information) omsätter en miljon, en anställd.
Snacka om aktiviteter
- Klubben har bland annat 110 ungdomslag i åldrarna 9 till 19 år.
- Fyra seniorlag. Nio handbollsskolor för sjuåringar. 1 350 barn och ungdomar med aktivitet 1-7 gånger i veckan.
- 230 ideella ledare.
- 11 000 aktiviteter varje år.
- Läger och aktiviteter har tills dags dato har genomförts i 33 länder.
Partille Cup, sedan 1970, har förstås varit en ekonomisk viktig inkomst för klubben. 1979 hade antalet lag sjunkit från 500 till 170. Nedläggning hotade. Men i stället för att bara rikta in sig på lag i norden inbjöds lag från hela världen. Det var ett lyckokast och blev cupens räddning. Senast var 1 400 lag med från 52 länder. Deltagarna i åldern 8 till 21 år bor på 35 skolor och 20 hotell.
Det var legendariske Gunnar Quist, klubbens eldsjäl, som anställde ”Abbe”.
- Hans betydelse går inte att överskatta. För mig var han den som skapade intresset för handboll, han gav mig förtroende, han hade bra värderingar och utan honom hade jag garanterat inte suttit här i dag, har ”Abbe” sagt i en intervju med frilansjournalisten Tore Lund.
Brutet ben stoppade karriären
Han själv kunde ha blivit något stort på handbollsplanen men en motorcykelolycka stoppade karriären.
- Jag spelade i Heim när olyckan inträffade. Jag bröt benet, det var helt av. På sjukhuset fick jag ett brev. Det stod att jag var kallad till ett läger med juniorlandslaget. Jag försökte komma tillbaka, först i Heim, sedan i IFK Göteborg i en lägre division men efter två år gav jag upp spelarkarriären.
- Vad är det som gjort Sävehof så framgångsrikt?
- Många personer med passion och gemensamma värderingar. Bestämmer man sig för en sak så går det.
- Vad är det för speciellt med handboll?
- Det fysiska spelet, intensiteten.
Hans framgångar med Sävehof har gett eko i världen. Sedan oktober är han ordförande i internationella handbollsförbundets utvecklingskommitté. Jobbet innebär att han ska sprida och etablera handbollen världen runt.
Men nu handlar det om att ta hand om Sävehof. Lagets och landets skyttekung Oskar Sunnerfeldt, 175 seriemål, 21 år, och utsedd till Årets komet av Handbollsligan har skrivit ett proffskontrakt på två år med danska Sönderjyske. Tränarparet Anders Stockenberg och Anders Eliasson lämnar klubben.
Fyra profiler i damlaget försvinner: Johanna Alm slutar, Olivia Mellegård blir proffs i Köpenhamn, Elin Hallagård går till Heid, Isabella Mouratdio går till Lugi.
- Vi jobbar med de sakerna nu, säger ”Abbe”, utan att låta speciellt skärrad.
Sen dröjde det bara ett par dagar efter intervjun som hade ”Abbe” löst problemen. Jonas Larholm blir spelande tränare nästa säsong. Sedan tar Michael Apelgren över. Emil Berggren, som har tre SM-guld med Sävehof, blir ny assisterande tränare och sportsligt ansvarig i föreningen. Det blir ändringar i damlaget också. Andreas Wallin blir ny akademiansvarig i klubben och assisterande tränare i damlaget. Managern i damlaget, Hanna Fogelström, lämnar klubben efter en säsong.
Bästa minnet inte SM-gulden
Många tror kanske att något av klubbens SM-guld är ”Abbes” bästa minne under sina 40 år i klubben. Fel. Det han vill framhålla är avancemanget till elitserien 1987.
Hinner du med något annat än handboll?
- Ja, jag är med i styrelsen för Åby Travsällskap och spelar en och annan golfrond.
- Blir det något 60-årskalas?
- Det har jag inte hunnit tänka på.
Göran Söderlund
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja





















Skriv kommentar