Ronaldo kungen på Instagram
Ingen människa i världen har fler följare på Instagram än fotbollsstjärnan Christiano Ronaldo. Han var överlägset störst när det gäller interaktioner (ömsesidig påverkan) på sociala medier under första halvåret 2019.
Leo Messi må vara världens rikaste idrottsman, 1,2 miljarder kronor, men när det gäller interaktioner på sociala medier är Ronaldo dubbelt så stor, skriver den amerikanske tidskriften Forbes.
Rapporten är byggd på idrottare inom tio sporter som har högst total interaktion eller engagemang på sina sociala kanaler. Interaktioner inkluderar gillamarkeringar, kommentarer och delningar på Twitter, Facebook och Instagram, skriver SVT Sport.
Fotbollsspelarna dominerar.
Av 14 idrottare med minst 100 miljoner interaktion är nio fotbollsspelare. Den enda som slår sig in bland fotbollsspelarna är MMA-fajtern Conor McGregor.
Bland övriga idrottare är LeBron störst bland basketspelarna på sociala medier, P.K. Subban, som är ihop med Lindsey Vonn, bland NHL-spelarna och Tiger Woods bland golfspelarna. Serena Williams är störst bland idrottskvinnorna med 26,9 interaktioner. Ronaldo tjänar omkring 420 miljoner kronor varje år på sina sociala medier.
Tio i topp under första halvåret 2019 på sociala medier:
Forbes topplista
1. Cristiano Ronaldo, fotboll
887,2 miljoner interaktioner.
2. Leo Messi, fotboll
367,1 miljoner interaktioner.
3. Neymar, fotboll
289 miljoner interaktioner.
4. Kylian Mbappé, fotboll
167,6 miljoner interaktioner.
5. Conor McGregor, MMA
159,7 miljoner interaktioner.
6. Mohamed Salah, fotboll
152,2 miljoner interaktioner.
7. Paulo Dybala, fotboll
144,8 miljoner interaktioner.
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Även 2025 är Cristiano Ronaldo världens bäst betalda idrottare. Numera samlar han på pengar och varken meriter eller titlar. Han har tagit beslutet att verka i Saudiarabien - där pengarna finns. Så han bygger förmögenhet och ett affärsimperium.. Precis som förra året toppar den portugisiske fotbollsstjärnan Forbes årliga lista som nu är presenterad.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Med 55 000 anmälda deltagare till Göteborgsvarvet och i dagsläget över 70 000 anmälda till Varvetveckan, väntar en närmast sanslös löparfest fylld av 100 000-tals åskådare och gemenskap , rörelseglädje och gemenskap i ett av väst-Sveriges största event som är årligen återkommande..
– Det här är inte bara ett lopp, det är en del av Göteborgs själ. I år firar vi 45 år av löparglädje och det kommer märkas – både på banan, i publiken och i hela upplevelsen runt omkring, säger Eva-Lena Frick, förbundschef på Göteborgs Friidrottsförbund.
Och inte minst - intäkterna ökar, vilket berikar Göteborgsidrotten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.