Ronaldo kungen på Instagram
Ingen människa i världen har fler följare på Instagram än fotbollsstjärnan Christiano Ronaldo. Han var överlägset störst när det gäller interaktioner (ömsesidig påverkan) på sociala medier under första halvåret 2019.
Leo Messi må vara världens rikaste idrottsman, 1,2 miljarder kronor, men när det gäller interaktioner på sociala medier är Ronaldo dubbelt så stor, skriver den amerikanske tidskriften Forbes.
Rapporten är byggd på idrottare inom tio sporter som har högst total interaktion eller engagemang på sina sociala kanaler. Interaktioner inkluderar gillamarkeringar, kommentarer och delningar på Twitter, Facebook och Instagram, skriver SVT Sport.
Fotbollsspelarna dominerar.
Av 14 idrottare med minst 100 miljoner interaktion är nio fotbollsspelare. Den enda som slår sig in bland fotbollsspelarna är MMA-fajtern Conor McGregor.
Bland övriga idrottare är LeBron störst bland basketspelarna på sociala medier, P.K. Subban, som är ihop med Lindsey Vonn, bland NHL-spelarna och Tiger Woods bland golfspelarna. Serena Williams är störst bland idrottskvinnorna med 26,9 interaktioner. Ronaldo tjänar omkring 420 miljoner kronor varje år på sina sociala medier.
Tio i topp under första halvåret 2019 på sociala medier:
Forbes topplista
1. Cristiano Ronaldo, fotboll
887,2 miljoner interaktioner.
2. Leo Messi, fotboll
367,1 miljoner interaktioner.
3. Neymar, fotboll
289 miljoner interaktioner.
4. Kylian Mbappé, fotboll
167,6 miljoner interaktioner.
5. Conor McGregor, MMA
159,7 miljoner interaktioner.
6. Mohamed Salah, fotboll
152,2 miljoner interaktioner.
7. Paulo Dybala, fotboll
144,8 miljoner interaktioner.
Mest lästa just nu
Hammarby IF, allsvensk serietvåa efter Mjällby, presenterar ett bokslut för 2025 på en helt annan nivå än tidigare. Efter skatt redovisas en vinst på hela 85,7 miljoner kronor.
-Vår ekonomi blomstrar, och det är drivet av transfersintäkter i kombination med stor kostnadskontroll. 2025 är ett exceptionellt år både för den ideella föreningen och Hammarby Fotboll AB, meddelar vd. Richard von Yxkull på föreningens hemsida.
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Varje vecka kommer nya tittarsiffrot för hur svenskarna följde Vinter-OS . Nu står det klart att det blev en svensk tittarfest som enbart i i Telia Play innebar över 35 miljoner streamade timmar
Över 800 000 hushåll följde dramatiken varav hela 95 procent av tittandet skedde live. I genomsnitt såg varje hushåll mer än 43 timmar OS-innehåll, nästan två dygn tillsammans med skidor, puckar och curlingstenar som gled rakt in i hjärtat.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar