25 år med sociala projekt - och nu ett nytt igen
För 25 år sedan släppte jag boken ”Med hatet som drivkraft”, med förord av dåvarande statsminister Göran Persson. Boken beskrev min resa in i extremism under 1990-talet som sångare i Vikingarock-bandet Midgårds Söner, och vägen ut ur hat, våld och destruktiva val. År 1992 överlevde jag ett mordförsök, vilket drev mig djupare in i extremism och alkohol, men med stöd från Anders Carlberg, grundare av Fryshuset, förändrade jag mitt liv. Men det är historia.

Sedan dess har jag helt fokuserat på positiv förändring genom idrott och sociala projekt. Jag blev projektledare i arbetsmarknadsprojekt, engagerade mig i Djurgårdens IF:s supporterförening och började träna kampsport, vilket gav mig verktyg för impulskontroll och gemenskap.
Utvecklade Djurgårdsandan
År 2000 var jag med och startade Exit, som hjälpte individer att lämna högerextremism. Från 2006 till 2013 utvecklade jag Djurgårdsandan på DIF Fotboll med spontan- och sommarfotboll, mentorprogram och sommarkollo som mixade ungdomar från utsatta områden med ungdomar från Östermalm. Vi skapade också Fotbollsalliansen och ett europeiskt nätverk med klubbar som PSV Eindhoven, Charlton Athletic, Vålerenga och Celtic.
Efter 2013 driver jag Stiftelsen Goodsport med sociala idrottsprojekt runt om i Sverige. Mest kända initiativ är Nattfotbollen och Skolträffen, som lät elever från olika områden mötas genom idrott och återbesök – över 5 000 deltog, där 40 procent behöll kontakten och över 85 procent upplevde projektet som positivt. Mitt arbete har belönats med Generations PEPs pris på Idrottsgalan 2019 av Prins Daniel.
Vi står för jämlikhet och integration – i våra projekt bedöms man utifrån karaktär, engagemang och som person, inte etnicitet. Sedan 2023 är vi engagerade i Idrottsklivet, där vi startar tusentals aktiviteter för barn i utsatta områden. Hittills har Goodsport bidragit till över 300 000 deltagartillfällen runt om i Sverige.
Jag brinner för integration, jämlikhet och att motverka främlingsfientlighet för jag vet vad det kan leda till. Ser med viss stolthet på 25 år av genom idrott.
Upprepa inte misstagen
Nästa år lanserar vi ett nytt projekt som ger allmänheten möjlighet att ta del av våra eldsjälar och deras insatser.
Jag önskar att media balanserar nyhetsrapporteringen – i förorterna är många av mina nära vänner, och i idrottens värld och i min kampsport bedöms man utifrån karaktär och individ, inte korkade etnicitetsfördomar.
llsklubbar för att skapa en positivare supporterkultur.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Ni såg väl hur Fifas ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.



























































Skriv kommentar