25 år med sociala projekt - och nu ett nytt igen

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.

För 25 år sedan släppte jag boken ”Med hatet som drivkraft”, med förord av dåvarande statsminister Göran Persson. Boken beskrev min resa in i extremism under 1990-talet som sångare i Vikingarock-bandet Midgårds Söner, och vägen ut ur hat, våld och destruktiva val. År 1992 överlevde jag ett mordförsök, vilket drev mig djupare in i extremism och alkohol, men med stöd från Anders Carlberg, grundare av Fryshuset, förändrade jag mitt liv. Men det är historia.

Patrik Asplund, initiativtagare till Djurgårdsandan, presenterade 2015 april ett samarbete mellan fyra europeiska fotbollsklubbar för att skapa en positivare supporterkultur. Foto: Henrik Montgomery

Sedan dess har jag helt fokuserat på positiv förändring genom idrott och sociala projekt. Jag blev projektledare i arbetsmarknadsprojekt, engagerade mig i Djurgårdens IF:s supporterförening och började träna kampsport, vilket gav mig verktyg för impulskontroll och gemenskap. 

Utvecklade Djurgårdsandan

År 2000 var jag med och startade Exit, som hjälpte individer att lämna högerextremism. Från 2006 till 2013 utvecklade jag Djurgårdsandan på DIF Fotboll med spontan- och sommarfotboll, mentorprogram och sommarkollo som mixade ungdomar från utsatta områden med ungdomar från Östermalm. Vi skapade också Fotbollsalliansen och ett europeiskt nätverk med klubbar som PSV Eindhoven, Charlton Athletic, Vålerenga och Celtic.

Efter 2013 driver jag Stiftelsen Goodsport med sociala idrottsprojekt runt om i Sverige. Mest kända initiativ är Nattfotbollen och Skolträffen, som lät elever från olika områden mötas genom idrott och återbesök – över 5 000 deltog, där 40 procent behöll kontakten och över 85 procent upplevde projektet som positivt. Mitt arbete har belönats med Generations PEPs pris på Idrottsgalan 2019 av Prins Daniel.

Vi står för jämlikhet och integration – i våra projekt bedöms man utifrån karaktär, engagemang och som person, inte etnicitet. Sedan 2023 är vi engagerade i Idrottsklivet, där vi startar tusentals aktiviteter för barn i utsatta områden. Hittills har Goodsport bidragit till över 300 000 deltagartillfällen runt om i Sverige.

Jag brinner för integration, jämlikhet och att motverka främlingsfientlighet för jag vet vad det kan leda till. Ser med viss stolthet på 25 år av  genom idrott. 

Upprepa inte misstagen

Nästa år lanserar vi ett nytt projekt som ger allmänheten möjlighet att ta del av våra eldsjälar och deras insatser. 

Jag önskar att media balanserar nyhetsrapporteringen – i förorterna är många av mina nära vänner, och i idrottens värld och i min kampsport bedöms man utifrån karaktär och individ, inte korkade etnicitetsfördomar. 

llsklubbar för att skapa en positivare supporterkultur. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

"Sportwashing”, eller tvätta pengar och vinna marknadsandelar via idrotten är inte alltid en lyckad kombo.

  Saudiska LIV Golf, med det saudiska kungahuset som huvudägare via Public Investment Fund (PIF) kommer att avsluta sin finansiering efter säsongen 2026.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

Schack har enhälligt och plötsligt blivit invalt  som medlemsförbund i SOK

- Det här var väl förankrat. Schacket har gjort ett lysande arbete. Tydliga med vad som behövde göras. Bland annat kring doping, men det var naturligtvis fler punkter än så. Och det har gjorts och redovisats på ett utomordentligt sätt, konstaterar SOK:s ordförande Hans von Uthmann.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Klart: Disney tar över Champions League. Ytterligare en konsekvens är att Disney går in på bred front

Alla anhängare och tittare vid europeisk toppfotboll och de är inte få,  till Champions League, kan andas ut Det blir fortsatt tillgång och bevakning av den statusfyllda fotbollen, men i en annan kanal .

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen