Vi borde visa hur 2 miljarder används

Denna text är en krönika. Syftet med texten är att påverka. Åsikterna är skribentens egna.
Var f-n har lade jag den där lilla vita pappersbiten från kemtvätten? 
Skjortor är något som jag helt enkelt inte orkar stryka och ärligt så är jag kass på att få till det bra. Så för mig är det en självklarhet att svänga förbi min favorittvätt på Östermalm. Problemet den här gången var att jag var uppe med tuppen och var för tidig ute helt enkelt, kemtvätten hade inte öppnat. 
Vi borde via ett kvitto visa hur de skattepengar som årligen går till svensk idrott används. Foto:TT

 

Jag hade en morgonträning 06:45 på kampsportcenter på Stockholms Stadion och sen glömdes skjortorna i bakluckan. 
Det blev att lämna in allt till lokala tvätten i Söderort istället.  Nej, kvittot

Tack vare olika initiativ

Två dagar senare var det dags att hämta ut nytvättade och fixade skjortor.
Men nej!
Inget kvitto, inga skjortor.
Killen sa att det var omöjligt att veta vilka skjortor som var mina samt att jag behövde bevisa att jag betalat för tjänsten. Inte orimligt och jag fick istället åka hem för att leta upp den där pappersbiten. 
För er som inte känner till mig har jag sedan 2006 varit med i olika organisationer som Fryshuset och DIF Fotboll. Senaste tio åren driver jag stiftelsen Goodsports och som stöttar kommuner och organisationer för att anordna spontanidrott för barn och unga. 
Under 2023 var vi med och deltog i att generera över 100 000 deltagartillfällen, vilket var rekord för oss. 
Nattfotboll och kampsportsaktiviteter som jag mest delaktig i lockar många unga, sen är det naturligtvis de ungas intresse som styr vilka idrotter som anordnas. Det är ett kul och inspirerande arbete som varvas med familjeliv och vardagssysslor, som exempelvis kemtvätt av skjortor.    
Senare på dagen satt jag på knä i bilen och letade bland sätena efter den där j-vla kvittot. 
Då kom jag tänka på ett samtal jag hade för några år sedan på Regeringskansliet med Anders Ygeman, dåvarande idrottsminister. 
Det samtal handlade också delvis om ett ”kvitto”.
Riksidrottsförbundet erhåller cirka 2 miljarder kronor i årligt anslag från staten. Majoriteten av pengarna fördelas sedan vidare till framför allt idrottsföreningar och idrottsförbund.

Ett socialt kvitto

 Jag undrade då om regeringen får ett kvitto för de skattepengar som årligen går till svensk idrott?  
Då fick jag svar att det var oklart vem som skulle vara ansvarig för ett sådant ”socialt kvitto” och vad det skulle innehålla? 
Jag förklarade KPI: er som redovisar psykisk hälsa, hälsa och förebygger kriminalitet. 
Ett exempel var Nattfotbollen som drivs av oss och lokala föreningar kvälls- och nattetid på helger. Där polismyndigheten en gång gav oss ett ”kvitto” om Nattfotbollen i Skäggetorp i Linköping. Som visade hur Nattfotbollen påverkade att minska antal anmälda brott med -49 % efter 12 månader*. 
(*Goodsport Foundation). 
Berättade om ett annat exempel som skulle vara summan av besparade skattemedel.
Som min vän nationalekonomen Ingvar Nilsson som gång på gång påvisar: Att varje satsad peng på förebyggande insatser sparar samhället enorma pengar i framtiden. 
Det skulle ju också kunna ingå i ”kvittot”.
Jag menade då och idag att det saknar en strukturerad återrapport på stora delar av de miljoner som går ut genom förbunden till föreningslivet. Att man kanske skulle införa enkla enkäter för att samla in lite av de KPI: er jag efterlyser, och att den data skulle ingå i ”kvittot”?
-Nä! Det var bara att tacka för samtalet på Regeringskansliet och jag fick inga svar eller gehör den gången heller.

Kvitto en bekräftelse

”Ett kvitto är en bekräftelse att en person eller en organisation har betalat för en vara eller en tjänst. Bekräftelsen är skriven på papper. Ett mottagningskvitto eller en kvittens avser oftast ett bevis på att varan eller tjänsten är mottagen” (Wikipedia).
Min frågeställning var till Anders och är fortfarande: Kan man inte kräva ett strukturerat sätt på återrapportering så man kan få ett tydligare ”kvitto” av de effekter som skapas av riktade idrottsrelaterade insatser? 
Då skulle man inte bara få ett ”socialt kvitto” på samlade insatser med idrott. Vi skulle också ha ett ”kvitto” som exempelvis lokala fastighetsbolag vill vara med att stötta finansiellt. Ett kvitto som skulle underlätta fler samarbeten mellan näringsliv, förbund och föreningar.
Istället för dagens kortlivade projekt (som oftast lever 1–3 år som dör när projektkassan är slut). Skulle både offentlig och privat sektor utveckla fler långsiktiga hållbara verksamheter. Där idrott och näringslivet samspelar i större utsträckning för att förebygga exempelvis psykisk ohälsa, kriminalitet och stötta mer av det goda som idrotten genererar. 
Det är inte bara mitt tvätt-kvitto som saknas här.
Därför har jag och några andra aktörer insett att de krav som finns idag på att företag skall uppföra hållbarhetsrapporteringar, kan kombineras med sponsring till idrotten. 
Detta förutsätter att idrotten måste lära sig hållbarhetsrapportering och ta med KPI:er från de idrottsprojekt och verksamheter som fungerar förebyggande och samhällsnyttiga. 

Visa vad idrotten gör

Därför arbetar jag merparten av min arbetstid i stiftelsen med fokus på att hjälpa förbund och föreningar att lära sig att skapa hållbarhetsrapporter. Där vi skapar ett kvitto som också fungerar hos näringslivet. 
Det är fortfarande är märkligt att man som politiker fortfarande inte förstår att det finns politiska poäng att hämta här. Genom att visa upp ett ”kvitto” där man visar upp vad idrottsrörelsen genererar för sociala samhällsnytta. För att få en balanserad syn på vad som sker i vårt samhälle.
Till slut kom jag på att jag hade fotograferat kvittot med telefonen och det löste sig till slut.
Det är alltid bra att kunna visa upp ett kvitto för att redovisa att man har betalat för tjänster och varor. 

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

SHL-laget Leksands IF vädjar nu hos Leksands kommun om ekonomisk hjälp. Av ett pressmeddelande framgår att föreningen ansöker om att förlänga och utöka det befintliga borgensåtagandet samt att förlänga hyresavtalet kring arenan.

Resultatet för verksamhetsåret 2024-2025 pekar på ett minusresultat på omkring 20 miljoner kronor  för koncernen Leksands AB, med den ideella föreningen Leksands IF..

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Ishockeyns SM-final, Brynäs-Luleå ger inte bara miljonintäkter till finallagen, boksluten i maj/juni blir oftast  rolig läsning, 

Undantaget är Skellefteå AIK som efter förra våren SM-guld bokförde ett ekonomiskt minusresultat på 4,8 miljoner .Ökade personalkostnader, det vill

säga löner, angavs som främsta anledning.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.