Lysande karriär fortsätter
Klubbledningen har tagit beslutet. -Fredrik Ljungberg tar tillfälligt över som tränare för Arsenal.
Näst Svennis Eriksson är Fredrik den svensk som haft det mest framträdande tränaruppdraget inom den internationella fotbollen.
Men nu har han huvud ansvaret i London-klubben där spanjoren Unai Emery tvingades lämna jobbet efter torsdagskvällens förlust mot Eintracht Frankfurt.
Sedan den 1 juli 2019 har Fredrik varit assisterande tränare i Arsenals A-lag och uppenbarlige har han stärkt sina aktier bland spelare och styrelseledamöter. Annars hade han inte kunnat få jobbet -hur beständigt det nu blir…
Fredrik spelade totalt nio säsonger i Arsenal och fick uppleva att vinst i Premier League vid två tillfällen, säsongen 2001/2002 respektive 2003/2004. Det gick tre år till i den rödvita tröjan innan han förföljdes av skador 2007 och det slutade med att han lämnade klubben för West Ham.
Men värt att komma ihåg är hur Fredrik tog en plats i tidernas Arsenalelva som mittfältare när fansen hade en omröstning 2011.
I tyska Wolfsburg prövade han för första gången på tränarsysslan, innan han 2018 fick uppgiften som tränare för Arsenals U23-lag. Nu kliver han vidare i sin lysande fotbollskarriär.
Mest lästa just nu
Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023. Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.
Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.
Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..
Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud
Ni såg väl hur Fifas ordförande Gianni Infantino fjantade sig och slutligen gav USA:s president Donald Trump ett s k fredspris inför miljoner TV-tittare och inte minst fotbollsvärldens representanter. Nu kommer den reella reaktionen i form av att den intenationella organisationen, Fairsquare , somanser att Infantino vid fyra tillfällen brutit mot Fifas stadgar om att agera ”neutralt när det kommer till politik och religion”
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.





















Skriv kommentar