Skidskytte-damerna skjuter guld
De svenska skidskyttedamerna skjuter mitt i prick och åker fortare än någon tidigare generation. Det ger guld i plånböckerna. Tre svenskor finns med på 10-i-topplistan över intjänade pengar hittills i världscupen. Hanna Öberg har erövrat drygt 4 miljoner sedan maj i fjol.
Hanna Öberg ligger på femte plats med 694 000 i prispengar. Linn Persson är tia med 415 000 kronor in på kontot.
Men värst i vinter är förstås en norska, Tiril Eckhoff, som tjänat 1 544 000 kronor. Åh, dessa norskor. Vad ska vi göra åt dem? Therese Johaug flyger i ett eget jetplan och lämnar bara en röksignal efter sig. Vi får hoppas att Frida Karlsson snart är på skidorna och kan matcha henne.
Svenskorna har stått på pallen i två och fyra världscupstafetter i vinter. När tävlingarna i Ruhpolding avslutades med jaktstart så visade svenskorna fin form. Hanna kom trea, stjärnskottet Johanna Skottheim (passande namn!) fyra och Linn Persson femma. Det lovar gott inför VM i VM i Antholtz, start 22 februari.
- Jag är så glad för vår insats i dag. Svenskt damskytte har aldrig varit bättre, sa Hanna Öberg. Hanna har sex pallplatser hittills i världscupen, tre individuellt, tre i stafett. Vad ska hon göra med alla pengar som snöar in?
- Jag har ganska bra koll på vad jag tjänar. Men jag funderar inte så mycket på vad jag ska göra med pengarna, säger hon till Expressen.
Det är Twitterkontot Biathlon facts & stats som står för penningsiffrorna.
Fotnot: Hanna Öberg har under sin korta karriär tillgångar på 4 022 miljoner kronor räknat fram till maj 2019.
Göran Söderlund
Penninglistan:
1. Tiril Eckhoff (Norge), 1 544 000 kr
2. Dorothea Wierer (Italien), 1 032 000 kr
3. Ingrid Landmark Tandrevold (Norge), 818 000 kr
4. Marte Olsbu Röiseland (Norge), 812 000 kr
5. Hanna Öberg (Sverige), 694 000 kr
6. Denise Hermann (Tyskland), 568 000 kr
7. Justine Braisaz (Frankrike), 558 000 kr
8. Paulina Fialkova (Slovakien), 451 000 kr
9. Julia Simon (Frankrike), 450 000 kr
10. Linn Persson (Sverige), 415 000 kr
Mest lästa just nu
Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.
I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.
Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
20-årige Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska bygdens söner mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Det blir mera basket i TV i höst-. SVT sänder landslagets kvalmatcher.
– Jätteroligt besked, säger NBA-stjärnan Pelle Larsson till kanalen.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja




















Skriv kommentar