Han donerar 50 miljoner mot Corona

Drew Brees, en av tidernas bästa quarterbackar i NFL, är en legendar.  På Instagram har han låtit meddela att han donerar 50 miljoner (!) kronor till delstaten Louisiana. Han är en av många idrottare som nu skänker pengar mot Corona. Fotbollsstjärnan Christiano Ronaldo avstår 110 miljoner.

Drew Brees ´, en legendar quarterback i NFL, utmärker sig ytterligare just nu

Drew Brees, en av tidernas bästa quarterbackar i NFL, är en legendar.  På Instagram har han låtit meddela att han donerar 50 miljoner (!) kronor till delstaten Louisiana. Han är en av många idrottare som nu skänker pengar mot Corona.

"Vår prioritet nu är att hjälpa samhället", skriver Brees.

En superstjärna

Hans karriär överträffar det mesta. Senast och störst – segern i Super Bowl 2010 med sitt New Orleans Saints Bowl då han också korades till matchens mest värdefulle spelare.

Den 41-årige quarterbacken har tjänat smått ofattbara 221,7 miljoner dollar (cirka 2 miljarder svenska krono).

Nu har han ödmjukheten att göra en insats i Coronakrisens Louisiana. Han och frun Brittany, donerar 50 miljoner svenska kronor till delstaten  I övrigt är Novak också Djokovic är en i raden av idrottsstjärnor som donerar stora summor pengar med anledning av coronavirusets spridning i världen.

Serben och hans fru Jelena skänker en miljon euro, knappt 11 miljoner kronor, till medicinsk utrustning i Serbien via tennisstjärnans välgörenhetsstiftelse.

Tennisstjärnornas donationer

– Det är viktigt att stå enade i denna kamp. Vi måste hjälpa varandra så att vi kan bekämpa detta virus snabbare och enklare, sade Novak Djokovic i Serbien i samband med donationen.

Tidigare donerade tenniskollegan Roger Federer drygt 10 miljoner kronor till utsatta i hemlandet Schweiz. UFC-stjärnan Conor McGregor säger att han ska lägga motsvarande drygt tio miljoner kronor på skyddsutrustning till den irländska sjukvården,.

Fotbollsspelaren Paul Pogba, och rumänska tennisstjärnan Simona Halep har också hjälpt till med pengar i kampen mot Corona.

I Juventus enades spelarna, bl a Cristiano Ronaldo, om  att efterskänka sina löner under mars till juni efter coronavirusets utbrott. Klubben beräknar därför att det innebär nästan 1 miljard svenska kronor.

”Juventus vill tacka alla spelare och tränare för deras engagemang under en svår tid för oss alla”, skriver klubben bland annat på sin hemsida.

Notera - Seriens högst betalde spelare, Cristiano Ronaldo, tappar 110 miljoner kronor på att inte ta ut någon lön under fyra månader.

Dortmund bidrar

Borussia Dortmund avstår de nationella medieintäkterna från Champions League, omkring 12,5 miljoner euro, och lägger till ytterligare 7,5 miljoner euro och rikta pengarna till ansträngningarna för att stoppa viruset.

"Vi är beredda att hjälpa andra professionella fotbollsklubbar om det i slutändan handlar om att dämpa de ekonomiska effekterna", säger därtill Dortmunds vd Hans-Joachim Watzke.

Dortmund var illa ute 2005, men då agerade Bayern München och vid fördelaktiga lån räddades Dortmund.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Svenskarna har blivt som besatta i att springa. Fler och fler motionerar till fots. Göteborgsvarvet  noterade  55 000 löpare som sprang 21 km i lördags.

Och när Göteborg-arna öppnade föranmälan till loppet 2027 såldes alla startplatser slut på tre dagar.  Och på lördagen är det dags för adidas Stockholm Marathon som utgör kolossen i de här sammanhangen . 25 000 motionärer förbereder sig som bäst. Det är tidenas rekord.  iSå många har antagitutmaningen att orka att springa, 4,2 mil!

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen