Hon blev känd tack vare jobbet
Zlatan Ibrahimovich har toppat listan nio gånger sedan analysföretaget Retriever inledde mätningarna 2010 över de mest omskrivna idrottsprofilerna i svensk media. Det är ingen som tror något annat i år.
Det är Zlatan överallt. Om det inte gäller att behandla en fotboll så blir han aktuell för en staty i Malmö, hans boende under några månader i Stockholm, återkomsten i Italien, ett Coronatest, engagemanget i Hammarby en och annan fastighetsaffär och lite till. Nej, inte så lite, allt vad han gör leder till inslag.
rapporterar Retriever rapporterar att pandemin har haft stor inverkan på årets lista. Corona eller covid-19 har omnämnts i var fjärde sportartikel under 2020.
Noterbart är
Att travet fått mycket uppmärksamhet via skandalen runt Propulsion och kusken Björn Goop och tränaren Daniel Redén.
Nya på listan
Att det är de förutsägbara namnen på listan med bl a, förbundskapten Janne Andersson (etta 2018)och skidornas Charlotte Kalla (som toppade 2019)
Att under mätperioden publicerades 24.372 artiklar om den 39-årige Ibrahimovic, vilket är nästan 11.000 fler än hans notering i fjol.
Att Amanda Lind blivit en idrottskändis tack vare jobbet som idrottsminister
Att nya på listan är Daniel Ståhl, Stina Nilsson och Dejan Kulusevski.
Att Armand Duplantis är kometen. Han avancerar från 33:e till fjärde plats.
20 mest omskriva
1) Zlatan Ibrahimovic, fotboll, 24.372 artiklar, (3 i fjol)
2) Janne Andersson, fotboll, 14.493, (2)
3) Charlotte Kalla, skidor, 9.921, (1)
4) Armand Duplantis, friidrott, 9.350 (33)
5) Hanna Öberg, skidskytte, 8.565 (6)
6) Emil Forsberg, fotboll, 8.254, (30)
7) Frida Karlsson, skidor, 8.047 (16)
8) Ebba Andersson, skidor, 7.848 (9)
9) Alexander Isak, fotboll 7.597 (29)
10) Amanda Lind, idrottsminister, 7.587 (ny)
11) Daniel Ståhl, friidrott 7.045, (67)
12) Victor Nilsson Lindelöf, fotboll 6.848, (8)
13) Björn Goop, trav 6.550, (36)
14) Dejan Kulusevski, fotboll, 6.474 (ny)
15) Jonna Sundling, skidor, 5.721, (43)
16) Andreas Granqvist, fotboll, 5.705 (11)
17) Calle Halfvarsson, skidor, 5.670, (12)
18) Daniel Redén, trav, 5.649, (ny)
19) Stina Nilsson, skidor/skidskytte, 5.639, (15)
20) Linn Svahn, skidor, 5.569 (ny)
Undersökningen baseras på antal artiklar om respektive person i svensk redaktionell media, både webbupplagor och tryckta tidningar, under 1 oktober -30 september 2020.
Sökningen på Amanda Lind är kopplad till artiklar som inkluderar sport- och idrottsfrågor.
De främsta sedan 2010
De har toppat listan genom åren
2020: Zlatan Ibrahimovic
2019: Charlotte Kalla
2018: Janne Andersson, fotboll
2017: Ibrahimovic
2016: Ibrahimovic
2015: Ibrahimovic
2014: Ibrahimovic
2013: Ibrahimovic
2012: Ibrahimovic
2011: Ibrahimovic
2010: Ibrahimovic
Källa: Retriever och TT
Kommentera
Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.
- Kommentera med Facebook
- Kommentera utan Facebook
Skriv kommentar
Mest lästa just nu
Under 2024 ökade det egna kapitalet hos ligans 16 klubbar med 17 procent jämfört med 2023. I siffror till närmare 2 miljarder kronor med Malmö FF som den fortsatt kapitalstarkaste klubben med 764 miljoner i eget kapital.
MFF följs av Djurgården med 364 miljoner och Elfsborg med 170 miljoner. Procentuellt stod GAIS för den största ökningen med en ökning av eget kapital från 6 till 19 miljoner kronor. 13 av 16 klubbar ökade sitt eget kapital under 2024.
- Det råder kaos på många av Stockholms Friidrottsanläggningar!, Det hävdar
Willy Berggren, mångårig ledare inom sporten i huvustan. Han om någon har
erfarenhet och kunskap för att kunna betrakta sportens uveckling. Nu har han
skrivit ett öppet brev och påtalat situation med alla brister och han
vänder sig till ett stort antal ledare,’
För att stötta svenska spelare i deras elitsatsningar inleder Svenska Tennisförbundet samarbete med tennisakademin Good to Great Tennis Academy som därmed blir ett rekommenderat utvecklingscenter.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
En svensk spelare har skrivit historia genom att kamma hem den största spelvinsten någonsin i Sverige – orimliga 1,25 miljarder kronor på Eurojackpot. Under tisdagskvällen stod det klart att en rad spelad i Sverige var ensam med full pott, och nu har Svenska Spel Tur fått tag på den lyckliga vinnaren.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.