Kamp om att bli internationell hockeybas

Svenska Ishockeyförbundets ordförande Anders Larsson går en tuff match för  att nå en position i the Council , det internationella förbundets, IIHF:s styrande organ. Valet äger rum på IIHF:s kongress i S:t Petersburg den 25 september.

Samtidigt lämnar mångårige ordföranden, 27 år, schweizaren René Fasel, 71 år, över ordförande klubban. Han har under sin regenttid varit omstridd, främst på grund av sina nära kontakter med kinesisk ägda Infront, ett marketing och promotion företag som i praktiken ”äger” ishockeyns stora inkomstkälla, världsmästerskapet.

Fasel har också kritiserats för stora vänskap med Rysslands president, Putin, och  senast i våras han sågs han också krama om Belarus president, Alexandr Lukasjenko.

 Efter starka politiska invändningar tvingades dock IIHF flytta mästerskapet från Belarus huvudstad Minsk till Riga i Lettland. Ett starkt bidragande skäl var också bojkotthot från turneringens huvudsponsor, biltillverkaren Skoda som i dag ingår i tyska Volkswagen-koncernen.

Kandidatlistan till the Council omfattar 20 namn, 18 män och  två kvinnor. Endast nio ska väljas, varav två ska vara kvinnor enligt IIHF:s stadgar.

 Bland Anders Larsson motkandidater finns bl.a. Rysslands förre stjärnspelare NHL-proffset Pavel Bure, Slovakiens tidigare NHL-proffs Miroslav Satan, tjeckiske stjärnmålvakten Peter Briza, Finlands Heiki Hietanen samt Danmarks ordförande Henrik Bach Nielsen. Tillsammans med Peter Briza vill Bach Nielsen också  efterträda Rene Fasél.

Endast två kvinnor kandiderar, det innebår att Marta Zawadska, Polen och Zsuanna Kolbenheyer, Ungern, har säkra platser i det Council som nu ska väljas, mandattiden är sex år.

Det svenska förbundet har de senaste åren jobbat intensivt för att säkra röster  för Anders Larsson bland  IIHF:s 81 medlemsländer. Utgången av omröstningen måste betecknas som oviss.

Som favorit att ersätta René Fasel nämns Tysklands Franz Reindl, han är 67 år och har ett välfyllt CV med bland annat 181 landskamper för (Väst) Tyskland och med en mängd positioner inom tysk ishockey. 

 Han är av männen bakom den tyska ligan, DEL, och på landslagsnivå har han varit manager för landslaget vid 15 VM-turneringar, fyra olympiska spel och två World Cup. Han har arbetat inom IIHF sedan 1998.

Tyskland är också en tungviktare i i sponsorsammanhang och det mycket sannolika är att Infront starkt välkomnar ett val av Franz Reindl.

Han har fyra motkandidater, nämnde Henrik Bach Nielsen och Peter Briza, samt Sergei Gontcharov, Belarus, och Luc Tardif med dubbla medborgarskap, Kanada/Frankrike.

Faller för åldersstrecket, och inte kan väljas om gör Finlands-profilen, Kalervo Kummola, 75 år, och vice president i IIHF  och tidigare ordförande för Finlands Ishockeyförbund.

Kjell Nilsson

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas  vara klar under året. 

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen