Årjes tvingas lämna uppdraget i SOK

Mats Årjes är van vid framgång. Efter studierna till civililekonom vid  Högskolan hemma i Dalarna fick han ledande jobb vid Gesundaberget och Tomteland, sedan fortsatte han till Mora Hotel varifrån han tog klivet till Skidförbundet  som ansvarig, men det verkliga lyftet skedde 2002 när han blev vd för Skistar. Där stannade han fram till 2019 då han åtog sig ett flertal styrelseupppdrag, bl a som ordförande i SOK. 

Nu drabbas han av sin första riktigt stora motgång. På måndagsmorgonen möttes han av beskedet att han stå åtalad för sexuellt ofredande

Mats Årjes tog konsekvenserna omgående. Han lämnar SOK och även Göteborgsbolaget New Waves styrelse och deklarerar:’

– Förhoppningsvis och sannolikt så ska jag få bevisa min oskuld.

I somras ska  Mats Årjes enligt stämningsansökan ha suttit på ett tåg mellan Borlänge och Stockholmtillsammans med en kvinna och lagt en hand på hennes lår.

Detta, i kombination med ”ord med sexuell innebörd”, leder nu till att han åtalas för sexuellt ofredande vid Falu tingsrätt.

– Jag fick reda på det här idag och det är en självklarhet att man i ett sådant läge på eget initiativ stiger åt sidan.

– Jag känner mig fullständigt oskyldig och jag känner mig bedrövad, det är en situation som man aldrig trodde att man skulle komma i närheten av, säger Mats Årjes till SVT.

– Jag stiger åt sidan från de uppdrag som jag har, och det är på eget initiativ och det gör jag omedelbart. Det finns inget annat alternativ tills den här processen är avslutad. Jag kommer inte att delta i några styrelsemöten eller något sådant

– Någonstans kan jag tycka att det är lika bra att man får pröva det här och förhoppningsvis och sannolikt så ska jag få bevisa min oskuld.

I SOK ska vice ordförande, Anders Larssion, leda styrelsen så länge processen pågår.

 Mats Årjes har för närvarande 18 engagemang i bolagsstyrelser.

– De här andra bolagen är mindre åtaganden, men jag kommer säkert lämna dem också. Men New Wave är ett större bolag, säger Mats Årjes til GP.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fansens reaktioner ooch protester fick rn snabb reaktion hos Svensk Elitfotboll (SEF) och Elitfotboll Dam (EFD). Beslut är redan taget om att inleda en gemensam utredning om transparens vid spelarövergångar för svensk elitfotboll. Och detfår inte bli någon långbänk för ärendet,Utredningen förväntas  vara klar under året. 

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen