Toppskiktet i idrotten byts ut
Mats Årjes besvikelse är total. I april 2018 utsågs han till ordförande i Sveriges olympiska kommitté (SOK). Årjes var lycklig och uttryckte sin glädje.
– Av mina 51 födelsedagar är det här den särklassigt mest spännande. Jag lovar att jag kommer göra allt i min makt för att fortsätta utveckla SOK. Jag är stolt och hedrad att få det här uppdraget,
Nu ser han ingen annan lösning än att lämna posten efter misstankarna om sexuellt ofredande.
"Den senaste tiden har varit en prövning och efter noga övervägande, och av respekt för SOK och min familj, har jag kommit fram till att det bästa är att organisationen får välja en ny ordförande", säger Årjes i ett uttalande på fredagen till TT.
Den 28 november förra året tog Årjes en paus från rollen som SOK:s ordförande efter att samma dag ha informerats om att han åtalas misstänkt för sexuellt ofredande.
"Bäst med ny ordförande"
Han har hela tiden förnekat brott men väljer nu ändå att låta timeouten övergå till en permanent lösning.
Årjes, 56, lämnar sitt uppdrag och SOK söker nu en ny ordförande.
"Efter en tids frånvaro från styrelsearbetet har jag meddelat valberedningen att jag väljer att lämna mitt uppdrag. Den senaste tiden har varit en prövning och efter noga övervägande, och av respekt för SOK och min familj, har jag kommit fram till att det bästa är att organisationen får välja en ny ordförande. Valberedningen påbörjar nu arbetet med att hitta en ny ordförande för SOK", säger Mats Årjes i ett uttalande till TT.
"Med anledning av pågående rättsprocess har jag inga ytterligare kommentarer att lämna."
Därmed kommer de tre tyngsta posterna inom svensk idrott att ersättas under våren. Förutom SOK ska också Riksidrottsförbundet (RF) och Svenska fotbollförbundet (SvFF) välja ny ordförande efter att Björn Eriksson respektive Karl-Erik Nilsson meddelat att de avgår.
Inte nog med det. Under Mats Årjes paus har Anders Larsson, ordförande i ishockeyförbundet, fungerat som tillförordnad ordförande i SOK. Den rollen behåller han fram till årsmötet den 20 april, då en ny ordförande ska väljas på två år.
Inte sitta på två stolar
Men han kan knappast sitta på två stolar och då behöver ishockeyförbundet också en ny ordförande.
Senare på fredagskvällen framkom att Anders Larsson inte har någr ambitioner att bli fortsatt ordförande i SOK utan han vill fortaätta som ishockeybas.
"Vi i valberedningen har påbörjat det viktiga arbetet. Våra medlemsförbund kommer ges tid att nominera kandidater. Vi kommer skriftligen att informera alla medlemsförbund angående processen", säger Patrik Tengwall, ordförande i SOK:s valberedning, i ett pressmeddelande.
Årjes ersättare ska vara på plats den 20 april.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de närmaste fyra dygnen.
Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar värdseliten på klassiska Augusta .
Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar