Sparta köper loss Blåvitts tränare

Göteborg blir plötsligt av med  sin tränare,Jens Askou,  som köps loss av Sparta Prag.
– Det har varit ett intensivt, lärorikt och utvecklande år hos IFK Göteborg. Jag är tacksam för tiden tillsammans, säger Jens.
I en blixtaffär köps IFK Jens Berthel Askou fri från kontraktet med IFK Göteborg  och flyttar  till tjeckiska liga- och cupmästarna,  
IFK Göteborgs tränare Jens Berthel Askou får chansen att jobba i en stor klubb ute i fotbolls-Europa. Foto: Björn Larsson Rosvall

 

För nästan exakt ett år sedan kom Jens Berthel Askou till IFK Göteborg. Sedan han presenterades som ny tränare för vårt herrlag har det hänt mycket.
Bland annat var Jens med och vände den negativa trenden, tog laget upp från jumboplatsen och säkrade det allsvenska kontraktet.
 
Nu är han i slutförhandling med den tjeckiska dubbelvinnaren Sparta Prag, som kommer att kvala till Champions League i sommar. Där får Jens rollen som assisterande tränare vid sidan av nye danske huvudtränaren Lars Friis.
 
– Det har gått snabbt. Jag har trivts otroligt bra i IFK Göteborg och har vuxit mycket som fotbollstränare här på Kamratgården. Det är ett stort beslut att flytta till Tjeckien och till Sparta. Precis som IFK Göteborg är det en storklubb med stora förväntningar och det trivs jag bäst med. Jag vill passa på att tacka ledningen för möjligheten att bli en del av Blåvitt. Särskilt tack till Ola och Sindre för ett fantastiskt samarbete. 
–  Tack till ledarstaben för det kompromisslösa arbetet och inte minst till spelarna som har givit allt. Något som jag aldrig kommer att glömma är den unika supporterkulturen som finns hos IFK Göteborg, både runt Kamratgården och på Gamla Ullevi – och var vi än har spelat på bortaplan. Jag är otroligt tacksam för att ha upplevt allt detta under min tid här.

Kedjerektion bland tränare

 Det är ett domino med tränarbyten som öppnar upp möjligheten för Jens flytt till den 38-faldiga tjeckiska mästarklubben.
När Liverpool ersatte Jürgen Klopp med Feyenoords Arne Slot värvade den nederländska klubben i sin tur Brian Priske från Sparta Prag. Priske ersattes denna vecka av sin assisterande tränare Lars Friis, som alltså får Jens vid sin sida. 
 
– Vi vill från Blåvitts sida tacka Jens för året hos oss. Han har varit med och flyttat fram positionerna för oss, och har varit högst delaktig i utvecklingen av det spel som vi ser IFK Göteborg spela i framtiden.
– Nu önskar vi honom stort lycka till i Prag, det ska bli intressant att följa honom framöver. Det är inte alls omöjligt att vi åker ner ett gäng i vinter för att se hur arbetet flyter på hos Sparta, säger Ola Larsson, teknisk direktör i IFK Göteborg.
Sindre Tjelmeland, 34 år, tar nu steget upp och blir vår interimstränare.

Kom från Norge

Tjelmeland anslöt som assisterande tränare i vintras efter att ha haft huvudtränarjobbet i norska IK Start. Sindre ledde Start till två uppflyttningskval i rad.
– Nu tar vi tillfället att se över ledarstaben för att formera och bemanna på bästa sätt framåt. Sindre och Jens har arbetat fram vårt nya spelsätt och med vår spelartrupp finns ingen startsträcka för Sindres del. Han är redo. Det är bara att gå in och köra, säger Ola Larsson.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat. 

Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.

Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.

Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I  Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.

Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.

På lördag, den 6 jun,i lämnar galoppsporten Bro Park i Upplands-Bro för en dag och flyttar in till centrala Stockholm. Under Nationaldagsgaloppen förvandlas Gärdet till galoppbana och nationaldagsfest med fullblodslopp, SM i ponnygalopp, livemusik och folkfest inför över 50 000 besökare.

Under dagen avgörs kapplöpningar för engelska och arabiska fullblod, samtidigt som området fylls av musik, hattparad, familjeaktiviteter och picknickfirande. Årets stora sportsliga nyhet är att även SM i ponnygalopp avgörs under Nationaldagsgaloppen för första gången. Några av Sveriges främsta unga ryttare och snabbaste ponnyer gör då upp om SM-titlarna inför publiken på Gärdet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En  satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen