Kreativt tänk belönas

Carlsberg Svenska AB blev den verkliga vinnaren när årets sponsorföretag utsågs. Företaget belönades i såväl kategorin idrottssponsring samt event mot konsument.
82 bidrag fanns ursprungligen med, 29 nominerade och sex blev vinnare när branschorganisationen Sponsrings & Eventföreningen manifestar branschens prestanda.
Juryn har haft som mål att premiera de projekt inom sponsring och event som har nått hög kreativitet och integrerat flera discipliner inom kommunikation.
– Många av årets bidrag höll mycket hög klass och juryarbetet var både spännande och svårt. Det som slutligen skilde agnarna från vetet var de resultat som projekten uppnådde i förhållande till de syften och målsättningar som de hade vid projektens start, tyckte Lars Axelsson, VD på Lowe Brindfors och tillika juryns ordförande.
Syftet med denna gala är att belöna och uppmärksamma marknadsföringsprojekt där företagen visar kreativitet i sponsring och event och därmed bryter ett ofta slentrianmässigt utförande.
Här är årets vinnare:

Sponsring:
Idrott
Uppdragsgivare: Carlsberg
Projekt: Scandinavian Masters by Carlsberg 2004
Byrå: EXP Creator Momentum
Motivering: ”Med en långsiktig strategi och med ett väl genomfört sponsorskap har man lyckats stärka relationen och lojaliteten med sina kunder och konsumenter, samtidigt som man vågat tänja lite på gränserna. Det handlade om att förhöja sponsorskapet och att göra det bättre för den definierade målgruppen. Med tydliga kopplingar till företagets kärnvärden har man definierat målsättningarna och uppmätt fantastiska siffror på synlighet, försäljning och attityd.”

Socialt/Humanitärt
Uppdragsgivare: Cancerfonden
Projekt: Rosa Bandet
Byrå: Cancerfonden
Motivering: ”Med en väl definierad målgrupp, tydliga kvantitativa målsättningar och med fantastisk måluppfyllnad har årets vinnare visat hur man kan uppnå ett landsomfattande engagemang genom att använda sig av många kanaler, inte bara köpta medier, öka kännedomen om sitt varumärke och dessutom få andra att arbeta hårt för sin verksamhet. Ingen kunde missa budskapet… Kampen mot bröstcancer fortsätter!”

Kultur
Uppdragsgivare: Loka/Spendrups
Projekt: Sponsring av Vänner
Byrå: Kanal 5
Motivering: ””If you can’t buy the battery, don’t buy the toy” har en vis person sagt om aktiveringen av sitt sponsorskap. Att sponsra ett TV-program är måhända dyrt, men lätt. Att aktivera sitt sponsorskap, dvs. köpa ett starkt batteri, med lyckade tävlingar, butiksaktiviteter, utomhuskampanjer, events, SMS-påminnelser, förhandsvisning kräver både strategier, kreativitet och tålamod.”

EVENT
Business to Business
Uppdragsgivare: Svensk Mjölk
Projekt: Barista Cup & Beige Award
Byrå: Svensk Mjölk
Motivering: ”Med ett årligt återkommande event som väl integrerar turné, PR, reklam och utbildningar har satsningen skapat en trend och tagit fram hjältar i en växande yrkeskår. Business to business-eventet har tydligt nått uppsatta mål, fått stor publicitet samt effekten att vi svenskar får starkare ben.”

Business to Consumer
Uppdragsgivare: Carlsberg
Projekt: Carlsberg Euro 2004
Byrå: Giraffe
Motivering: ”Ett skolboksexempel med ett strukturerat arbetssätt, väl definierad målgruppsbeskrivning, tydliga målsättningar, ett kreativt genomförande där 15 procent av budgeten gick till mätningar av

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen