HIF skickar friarbrev
3 250 000 kronor finns i sikte, men det förutsätter att alla sponsorer tycker om värvningen och vill bidra. Dessa s k extrapengar ska göra drömvärvningen möjlig.
Enligt Sten-Inge Fredin, HIF:s ordförande, finns det alternativ finansiering.
- Då löser vi det på annat sätt.
- Ponera att det inte blir en affär med Henke Larsson, då är ett argument att sponsorerna inte ställde upp. Om alla går med kan vi ändå säga att vi gjorde allt för att få hem honom. För vi vill inte riskera HIF:s ekonomi i onödan, säger han i Helsingborgs Dagblad.
HIF har ännu inte inlett regelrätta kontraktsförhandlingar med Henke Larsson, men på det här viset får klubben ett besked om hur näringslivet ser på en värvning och hur mycket pengar som kan komma den vägen.
Klubbens riskkapitalbolag står i beredskap. Här är det dock uttalat att avsikten är att investera pengar i framtida spelare och det är ändå inte vad som gäller Henke Larsson.
Nu har HIF i alla fall gått ut med sitt brev i syfte att göra Henke till hela näringslivets spelare. I brevet presenteras två sponsorpaket, varav det största ligger på 25 000 kronor.
- Alla vill ha hem Henke Larsson och han kommer att kosta pengar. Då vill vi veta om sponsorerna är beredda att ställa upp på det här. Det är lätt att skrika efter något, men när det väl kommer till fakta så vet man aldrig, betonar Sten-Inge Fredin.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja



















