När Catella och Nordea samarbetar…

Ännu är det inte bekräftat att Swedish Open köper Nordic Light Open som nu har inletts på Stockholms Stadion. 2009 ska herr- och damturneringen spelas i Båstad och då ska huvudsponsorerna Catella och Nordea samarbeta, är tanken.

Ännu är det inte bekräftat att Swedish Open köper Nordic Light Open som nu har inletts på Stockholms Stadion. 2009 ska herr- och damturneringen spelas i Båstad och då ska huvudsponsorerna Catella och Nordea samarbeta, är tanken.

Två juliveckor med optimalt intresse kring tennis och sommarfester i Båstad – det är konceptet.

Franska mediejätten Lagardère köpte Swedish Open till i år. I köpet ingick Pr Event Båstad , Pr Event i Göteborg och Pr Event Sverige.

Från skrot till lyx

Ägarna Christer Hult och Thomas Wallén hade på fyra år förvandlat en rivningsfärdig turnering till ett skrytbygge. Spelarna kommer mer än gärna, publiken likaså, hela tennis- och hotellanläggningen är om- och tillbyggd, näringsidkarna och kommunen älskar herrarna.

Hults och Walléns ursprungliga idé om vad som gick att göra med tennisveckan övertygade dem när de för 6 miljoner kronor köpte Swedish Open. Nu sålde de rättigheterna för betydligt mera, njöt av en lyckad affär och behåller jobbet som ansvariga.

Trots nära 40 miljoner i omsättning önskar de göra mera. Enda vägen är expansion. Det är där damerna kommer in i bilden och därför är det tänkt att Nordea Nordic Light Open nu spelas på Stadion för sista gången. Nästa år gör tjejerna och killarna gemensam sak och spelar i Båstad.

Tre starka i Stockholm

Mikael Larsson är ytterst ansvarig för turneringen i Stockholm. Framträdande varumärken är Nordea, Mastercard, Sony Ericsson, Stockholms Stad, Cadillac, Wilson och Whirlpool.
I Båstad exponeras i synnerhet Catella, men där finns ytterligare sju företag som bidrar med runt 25 miljoner kronor. Mikael Larsson vill inte uppge hur stora sponsorintäkterna är i Stockholm, enligt Dagens Media där han säger:

- Vi har valt att liera oss med ett antal starka varumärken, med Nordea, Mastercard och Sony Ericsson i spetsen.
Enligt sajten Realtid.se köper Nordea exklusiva rättigheter för cirka 3,5-5 miljoner kronor per år.
- Vi har samarbetat med Nordea sedan starten för sju år sedan. Det har varit en stor bidragande faktor till att vi har kunnat göra den här resan för damtennisen.

Logisk utveckling

Han och sponsorerna tycker att responsen från media och publik har varit svag om än bättre de senaste åren. Ett samgående med Swedish Open framstår som logiskt.

- I vintras tog vi ett beslut internt att vi ville se över hur Nordea Nordic Light Open ska utvecklas vidare, främst för att vi ville titta på arenafrågan, säger Mikael Larsson och tillägger:

- Jag tror att det vore otroligt bra för svensk tennis att damer och herrar gör gemensam sak i Båstad.

Catella satsar maximalt

Catella är svensk tennis största sponsor. Finansgruppen har tagit beslutat att satsa hela medie- och reklambudget om nära 15 miljoner kronor per år på flera insatser, främst Swedish Open.
Tennisförbundets tacksamhet torde vara oändlig med tanke på de svaga finanserna. Allt har blivit möjligt tack vare en man, Gunnar Rylander som grundade Catella 1987. Han och hans intresse för sporten har varit vägledande

- Det här är inget företagsjippo och vi tycker att vi får en väldigt bra avkastning på pengarna, säger Catellas nye vd Christer Löfdahl i en intervju med Dagens Media.

Catella står bakom förbundet, Båstadsveckan, elitsatsningen Team Catella och Team Catella On Tour – och ansvarig för Magnus Norman, som om någon kan sin sporten.

Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen  innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd  inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé.  För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen