Norman vill satsa på privatakademi
Klubbverksamheten och det ideella arbetet ger inte längre samma framgångar i tennis-Sverige.
– Vi ser svårigheterna i att få fram en världsstjärna när motions- och elittennis samsas under samma tak. Därför önskar jag att vi snart får en privatakademi även i Sverige, menar Magnus som anser att det krävs nyordning.
När klubbarna och förbundet saknar medel är det allt flera som sneglar mot de akademier som finns lite varstans ute i världen. De bedrivs i olika former, antingen i privat regi eller via förbunden.
– Svenska förbundet har inga ekonomiska möjligheter att driva en akademi men kan däremot fungera som en samarbetspartner till en privat ägare, säger Magnus Norman till Svd.
Han vet ungefär vad en sådan akademi kostar.
– Runt 50 miljoner kronor och det är i själva verket inte så mycket om man gör det i aktiebolagsform och har låt säga 20 000 aktier att sälja.
Magnus Norman har visionen att inleda en satsning i Stockholm där också flera före detta världsstjänor bor. De skulle kunna bli en del av en privatakademi. Han själv är starkt engagerad och ingår också i Capellas omfattande satsningar. Catella driver redan en tennisakademi i Stockholm, men i betydligt mer blygsam form jämfört med de utländska satsningarna.
– Man kan säga att det är ett första steg på vägen dit. Vi samlar spelarna i Team Catella och i juniorlandslagen och det har slagit väl ut. Sverige har gjort sitt bästa junior-EM på tio år och vår verksamhet har nog hjälpt till lite, säger Magnus.
Läs mer
http://www.svd.se/sportspel/nyheter/artikel_1771487.svd
Mest lästa just nu
Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé. För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna
I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.
Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.
Hon står i vägen för svenskt bronsjubel. Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.
I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.
Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10. I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Avtalet går ut under torsdagen och ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.
,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















