Rolf Lassgård hjälper Brynäs juniorer

Rolf Lassgård är en riktig Brynäs-supporter. Så pass engagerad att han har läst in Ola Berggrens ”Stå inte i vägen för din egen förmåga” till en ljudbok, där behållningen går till klubbens juniorverksamhet.

– Idén fick jag för ett tag sedan och Roffe gör en fantastisk inläsning. Vi ska sätta oss ner med Brynäs och se vad vi kan göra av det hela – kanske blir det i form av ett stipendium till någon junior som har gjort sig förtjänt av det, berättar Ola Berggren för Arbetarbladet.

– Då är kanske inte nödvändigtvis hockeykunnandet som kommer i första hand utan mer om hur killen eller tjejen för den delen är på sidan av hockeyrinken Det är i alla fall in i juniorverksamheten som pengarna ska gå, säger Ola.

I början av 2000-talet skrev han första versionen och därefter har boken släppts i tre upplagor som reviderats efter hand. Nu blir det premiär för ljudboksversionen.

– Det är tio olika berättelser tagna från det verkliga livet. Det handlar om ledarskap och bra värderingar och jag tycker att det är en bok för alla – från 12-13-åringar, företagsledare och hockeyspelare för den delen, säger författaren.

Rolf Lassgård avsatte två dagar för att gratis läsa in boken.
– Jag träffade Ola i en tung period i mitt arbetsliv på teatern och som skådespelare. Vi pratade och jag fick den här boken i min hand, läste den och tyckte väldigt mycket om den. Att få läsa in den och dessutom se intäkterna gå till Brynäs juniorverksamhet som är navet för verksamheten känns väldigt roligt, säger Lassgård.
 

Donationer, nyemission av aktier samt kapitaltillskott kommer att finansiera AIK i Hockeyallsvenskan säsongen 2025-2026. Det framgår av föreningens förvaltningsberättelse för säsongen 2024-2025 som resulterade i en förlust på 5 241 912 kronor.

AIK föll i den allsvenska finalen mot Djurgården men föreningen upplever ett den succé artade säsongavslutningen har gett avtryck i både säsongskortförsäljningen som slagit tidigare rekord, med 1 978 säkrade säsongbiljetter inför midsommarhelgen, även partnerförsäljningen har börjat mycket bra.

Båstad är sedan några veckor redan ockuperat av tennnisspelare.Ungdomstävlingar pågår som genrep inför ankomsten av elitspelarna. 14-20 juli  ska tennisbanorn även  kantas av TV-kameror

Nu står det nämligen klart att TV4 Play sänder  från Laholmsbukten. Årets Nordea Open är inget undantag. ATP-turneringen  lockar i år  ett starkt startfält med internationella toppspelare. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Viaplay Group lanserar en helt Viaplay lanserar en ny renodlad sportkanal. Från 27 juni utökas kanalutbudet med Viapfinnslay Sport, en kanal som samlar bolagets sporträttigheter och erbjuder över 100 timmars sportsändningar varje vecka.

- Viaplay Sport ska innehålla sportunderhållning för alla och bli hemmaplan för många av våra mest folkkära landslag, säger Erik Westberg, sportchef på Viaplay Group i Sverige.

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.