United mister guldkontrakt
Tidigare har AIG (American International Group) avslutat sponsringen av det amerikanska Davis Cup-laget och nu bekräftas att partnerskapet med Manchester United utgår nästa år.
Det var 2007 som United och AIG enades om ett kontrakt över fyra år. AIG betalar 170 miljoner kronor per år för att vara tröjsponsor och det är ett av de största tröjkontrakten någonsin.
United jagar ny tröjsponsor
Men ekonomikrisen har slagit brutalt mot försäkrings- och finansjätten som genom dubbla kreditgarantier om totalt 125 miljarder dollar räddades från konkurs i oktober och november.
Ändå visade kvartalsrapporten i november en rekordstor förlust när 24,5 miljarder dollar saknades. Nu har amerikanska myndigheter tagit över företaget.
I uppgörelsen med United har AIG en klausul som ger rätten till försäkrings- och betalkortserbjudande vid klubbens varumärke och kontakter under nära sju år från 2008. Det har inte framkommit om den överenskommelsen också upphör. I United har man varit förberedda på att AIG skulle försvinna och det pågår redan diskussioner om en ny tröjsponsor.
Flera nyheter i finansorons spår
- Stanley Park skulle bli Liverpools nya superarena, men bygget skjuts upp minst ett år när det blir svårare att få lön hos bankerna.
- Chelsea säger upp 60 talangscouter och proklamerar allmänna tuffa sparkrav. Ägaren Roman Abramovich försöker avfärda uppgifter om att han har förlorat 50 miljarder kronor.
- I USA har basket och baseball varit heliga sporter med aldrig sinande kassor, men oron växer i takt med varsel och besparingar i näringslivet.
- Engelska fotbollförbundets ordförande Lord Triesman slog larm och erkände oron inför det faktum att Premier League-klubbarnas samlade skuld uppgår till 50 miljarder kronor.
- Arrangörerna för London-OS 2012 kan inte dölja sanningen om att finansieringen inte är säkrad och att OS helst skulle ha varit aktuellt ett annat år.
- Tiger Woods må ha blivit 7 miljarder rikare, men krisföretaget General Motors (GM) meddelar att deras reklamkontrakt rivs. Det är inte försvarbart när förlusten är astronomiska.
- Även tennissporten, van vid stort sponsorintresse världen, över, märker hur det blir svårare att skriva avtal med företag.
- Formel 1 ser inget annat alternativ än att för pengarnas och miljöns skull anslå besparingar och tvinga stallen till att spara minst 30 procent.
- Rysk idrott där pengarna har flödat i några år får enorma problem. Fotbollsklubbar fusioneras och den ryska hockeyligan diskuterar till och med nedläggning.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen



















