SkiStar tar över Swedish Open!
- Vi ser fram emot en spännande framtid med SkiStar som är mycket framgångsrika i fjällvärlden. Många skidåkare väljer tennis och Båstad på sommaren och tillsammans skall vi nu få vår gemensamma publik att trivas ännu mer. Det gör vi genom att bjuda på tennis i världsklass och aktiviteter och underhållning för hela familjen, säger tävlingsdirektören Thomas Wallén.
Årets Swedish Open - med Robin Söderling som segrare - hade Catella som titelsponsor. Catella som har varit trogen tennissponsor i många år backar nu från ett tio år långt engagemang.
Nu sker ett överraskande sponsorsamarbete när SkiStar har gett klartecken till ett två-årigt avtal med option på ytterligare tre år. Huvudskälet för SkiStar är förstås att nå större uppmärksamhet. Swedish Open har under de senaste åren utvecklats till ett av Skandinaviens största idrottsevenemang. Tävlingen har de senaste sju åren blivit framröstad till den populäraste tävlingen på ATP- touren i konkurrens med 64 tävlingar i 30 länder på sex kontinenter.
Målsättning med satsningen är att skapa en plats för att möta många potentiella kunder och partners även under sommarhalvåret. Bokningen av skidresor sträcker sig idag över hela året och därför är det viktigt för SkiStar att synas och nå ut med sina budskap året runt.
- Sponsorskap är en viktig del av vår totala kommunikation och vi är redan idag sponsor av det svenska alpina landslaget. I och med vår satsning på Swedish Open och tennisen breddar vi vårt engagemang inom svensk idrott. Liksom våra destinationer i svenska och norska fjällen är Båstad en mycket bra turistort och vi tror att vi kan hitta flera intressanta synergieffekter mellan snön och tennisen, säger Mats Årjes.
Samtidigt tar Läkerol steget in som ny huvudsponsor i Swedish Open.
Mest lästa just nu
Ishockeyns 14 SHL-klubbar står ekonomiskt väl rustade inför framtiden. För tredje säsongen i rad noteras nytt publikrekord med totalt 2 417 984 unika åskådare, vilket ger ett publiksnitt med 6 643 åskådaare per match. Det är det högsta snittet någonsin i ligans historia, det tidigare rekordet var från säsongen 2011-2012 med 6 393 personer per match.
Gothenburg Tennis Center är en nytennishall mitt i Delsjöns natur- och idrottsområde där en mängd föreningar inom helt olika idrotter bedriver sin verksamhet. Gothenburg Tennis Center arbetar med att utbilda och utveckla unga tennistalanger och vara ett komplement till de befintliga tennisklubbarna i regionen. Via fler banor i regionen skapas också fler möjligheter för barn och unga att börja att spela tennis, samtidigt som det skapar förutsättningar för de unga spelare som vill göra en elitsatsning .
Klippet med ny storsponsor och därmed bytet till ny titel, Al Shira'aa Falsterbo Horse Show, väckte reaktion vid avslöjandet.Nu kommer protester i form av avhopp. Sponsorer vill inte vara med längre. Som mångåriga partnern, foderföretaget St. Hippolyt där företagets vd Line R. Kofod säger i Sydsvenska Dagbladet:
– Vi har våra principer.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
I en intensiv nyhetsflora försvann förra veckan det här högst anmärkningsvärda budskapet: ”Via Gräsroten delar Svenska Spel varje år ut 35 miljoner kronor till ungdomsidrotten och föreningslivet i Sverige”.
I november, då föreningen fyllde 15 år, kunde ordförande Jerry Sjögren meddela att klubben vunnit 100 000 på JOYNA. Några månader senare var det dags igen. Samma lotteri. Samma summa. Samma glädje.
– Galet, helt otroligt, säger en glad kassör vid namn Nina Sjögren.
Delstatliga Telia säljer sin tv och media-verksamhet till Schibsted Media. Tidigare förlusttyngda TV4 är den stora delen.
Affären påverkar åtskilliga sportintresserade människor.
MFF satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.
26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.