Preem förlänger samarbetet med Vasaloppet

Preem har slutit ett avtal med Vasaloppet om att fortsätta som huvudsponsor året runt till världens äldsta, längsta och största långlopp på skidor. Avtalet gäller 2010-2012.

- Deltagandet i årets Vasaloppsvecka gav mersmak och ett fortsatt samarbete förstärker både Preems kundrelationer och varumärke. Vasaloppet står för så många positiva och känslomässiga inslag vilket både medarbetare och kunder gett uttryck för sedan samarbetet startade, säger Michael G:son Löw, koncernchef och VD för Preem AB.

Samarbetet och sponsorskapet är i linje med Preems vision att bidra till ett hållbarare samhälle. Genom företagets omställning mot en ökad andel förnyelsebara drivmedel kommer miljöpåverkan från Preems verksamhet och produkter att minska. 

- Preem är marknadens offensivaste aktör på att utveckla bättre och mer miljöanpassade drivmedel vilket gör dem till en utmärkt samarbetspartner för oss, säger Jonas Bauer, VD Vasaloppet. 

Samarbetet ska exponeras mot alla de som är på väg till och från evenemangen och aktiviteter ska genomföras både före, under och efter vasaloppsveckan.

Ett annat mål är att entusiasmera Preems egen personal och anhöriga till att delta i Vasaloppsevenemangen. Fyra procent av Preems personal medverkade i fjol, nu är siktet betydligt högre.
 

Arne Odig (inte verifierad)

tors, 2009-12-17 08:13

1. Affären

Var i ligger affären eller är det en gåva?

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.