Klüfts och Kallurs skiftande affärer

Sponsorer kommer och går, uthålligheten är inte alltid något som består. Se här bara – samtidigt som försäkringsföretaget Euro Accident förlänger sitt sponsoravtal med Carolina Klüft till 2012 tappar Susanna och Jenny Kallur en av sina största sponsorer, Länsförsäkringar.

Euro Accident intresse består, kan man lätt slå fast. Samarbetet med Carro sträcker sig tio år tillbaka. Hon är en förebild för många unga idrottare och har blivit en stor tillgång för Euro Accidents varumärke.

Har vuxit samman

- Euro Accident var min absolut första sponsor. De har stöttat mig i alla lägen och det känns fantastiskt bra att fortsätta tillsammans, säger Carolina Klüft som tränar för fullt igen inför den kommande säsongen.

Thomas Petersson, vd Euro Accident, är glad över en uppgörelse som gynnar hans verksamhet:

- Vi är stolta över vad Carolina har åstadkommit och för möjligheten att få stå vid hennes sida. Vi hoppas att vårt engagemang hjälper henne till nya framgångar de kommande tre åren.

Ingen mer tv-reklam

Där är försäkringsbolaget som vill gå vidare med en friidrottsstjärna. Det samma gäller inte Länsförsäkringar som inte ser behovet av en förlängning när ett tre-årigt avtal med systrarna Sanna och Jenny Kallur tar slut.

Samtidigt som tjejerna jobbar hårt för att återkomma på friidrottsbanorna i sommar har Länsförsäkringar lämnat ett negativt besked – det blir ingen fortsättning. 

- Redan när kontraktet skrevs var vi överens om att det skulle vara just ett treårigt samarbete, säger Länsförsäkringars kommunikationsdirektör, Christer Baldhagen, till resume.se.

Pappa Kallur inte förvånad

Sanna och Jenny har tillsammans med Måns Herngren gjort en serie uppmärksammade reklamfilmer för Länsförsäkringar , men nu har bolaget ändrat marknadsföringsstrategin och slutar med tv-reklam.

Pappa Anders Kallur håller i döttrarnas affärer och anser inte att det finns något märkligt med att parterna skiljs åt.

- Kontraktet gick ut vid årsskiftet. Länsförsäkringar samarbetade med Henke Larsson i två år och med Jenny och Sanna i tre år, nu satsar man på andra saker, säger Anders Kallur till Resume.se.

Finansmannen Christer Gardells planerade 100 miljoner donation till Svenska Tennisförbundet har inte mottagits väl av Riksidrottsförbundet.

Ordförande Anna Iwarsson har med sin styrelse i ryggen begärt att Riksidrottsnämnden, RIN, prövar Gardells lämplighet med stöd av paragraf 14, om otillbörligt övertagande. 

Anmälan klassas som ett bestraffningsärende av ordförande i RIN är Anders Hübinette, hovrättsråd i Svea Hovrätt.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen