Folksam trogen fridrotten

Folksam och friidrottsförbundet har blivit ett troget par. Nu har de förlängt sitt samarbete genom att teckna ett nytt fyraårsavtal för åren 2010-2013.

Avtalet innebär en fortsatt satsning på den svenska friidrottens elitserie Folksam Grand Prix, samt Folksam Challenge, som till vissa delar kommer att användas som uttagningstävlingar till landslaget inför Europacupen och Finnkampen.

Syftet med avtalet är att stärka tävlingarna som ingår i Grand Prix-serien. Folksam blir i och med avtalet också fortsatt sponsor till landslaget och den årliga klassikern Finnkampen.

Folksam Grand Prix genomförs från och med 2010 med tre tävlingar per säsong och bidrar starkt till att ge den svenska eliten en tävlingsserie med gott internationellt motstånd på hemmaplan. Stockholm, Göteborg och Karlstad är permanenta Grand Prix-orter.

- Folksam Grand Prix är mycket viktig för svensk friidrott och vi är glada för Folksams fortsatta engagemang. På galorna får de aktiva som vanligtvis inte har chansen att komma ut och tävla internationellt möjlighet att mäta sig mot de bästa. Det är också en utmärkt chans för den svenska publiken att få se våra stora stjärnor på hemmaplan, säger Lennart Karlberg, förbundsordförande i Svensk Friidrott.

De tre galorna sänds direkt i TV4 Sport och i sammandrag i TV4 senare på kvällen. De tre Folksam Challenge-tävlingarna kommer att direktsändas på webben.

Med en månad kvar till hockeyns SHL-premiär, den 19 september, vill Djurgården riva upp SHL-organisationens omdiskuterade miljonavtal med energidrycksjätten Red Bull.

 I brev till SHL-styret, ordförande Roger Ekström, kräver DIF-ordföranden Rikard Josefson att alla affärsförbindelser med Red Bull omedelbart upphör.

Striden gäller pengar, supporterkänslor och föreningsdemokrati.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

20-årige  Alvar Myhlback och 37-årige världscupveteranen Calle Halfvarsson kommer båda från Bjursås. Där ska  bygdens söner  mötas vid ett avslappnat, träningsinriktat lopprullskidlopp den 25 augusti. Bakomvarande arrangörer är Lager 157 Ski Team och Wsportsmedia i syfte att gynna Barncancerfonden.

 

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja