Branson och Bolt i skön förening

Sir Richard Branson satsning på unga, jamaicanska entreprenörer. Det var viktigare än pengar när världens snabbaste man, Usain Bolt, valde att göra reklam för Storbritanniens snabbaste allmänt tillgängliga bredband som dubblade sin hastighet.
Jeff Dodds framträdde på Branschforum och berättade bl a om hur Sir Richard Branson och Usain Bolt gjorde en sponsorfilm tillsammans. Foto: Johan Strindberg

 

Jeff Dodds, marknadsdirektör på Virgin Media, tar emot Idrottens Affärer i sin loge på Annexet, Ericsson Globe.

En stund senare ska han tala på Branschforum 2012 om Storbritanniens, och en av världens, största reklamsnackisar 2012: Virgin Medias satsning på Usain Bolt som huvudperson i företagets reklam för erbjudande om dubbelt så snabbt bredband.

Strålande jobb framför kameran

- Världens snabbaste man gör reklam för Storbritanniens snabbaste bredband. Dessutom samma år som London arrangerar OS. Det känns rätt självklart när man tänker på det. Till vår stora förtjusning tackade Usain Bolt ”Ja”.

- Han har gjort ett strålande jobb framför kameran. Han är född till skådespelare! säger Jeff Dodds.

Bolt spelar Sir Richard Branson, med det karaktäristiska Branson-bockskägget, i filmerna som innehåller en stor portion ”glimten-i-ögat”. Virgin-grundaren Branson medverkar också (se Youtube-klippen nedan).

- Det var första gången vi använde Richard i filmerna. Det blev så bra att vi har fortsatt med det i några av våra nya kampanjer. Folk förväntar sig humor när Virgin är avsändare, och att Richard vågar släppa loss och bjuda på sig själv.

Bolt gillar Bransons satsning

Hur mycket pengar det handlar om för ett års sponsring av världens snabbaste man, från december 2011 till december 2012, vill Jeff Dodds inte gå in på, men han säger uppriktigt:

- Pengarna spelade nog in, men var inte huvudskälet till att Usain Bolt tackade ”Ja”. Han kände till Richards nystartade skola för unga entreprenörer på Jamaica, och gillar satsningen. Dessutom har han växt upp med varumärket Virgin, bland annat flygbolaget Virgin Atlantic som trafikerar Jamaica, så han ville helt enkelt arbeta med oss.

Vinsten av sponsringen är uppenbar. Men risken? Bolt vann inte de jamaicanska uttagningarna på varken 100 och 200 meter. Tänk om han inte kvalificerat sig? Och tänk om han skadat sig före OS? Eller tjuvstartat i OS, och diskvalificerats, som i VM 2011?

Lugn först efter guldet på 200 m

- Under uttagningarna var han inte helt i form. Jag satt uppe och tittade på TV och förstod att han skulle springa snabbare under OS. Vad gäller tjuvstarten vet jag att Bolt själv var lite orolig, men hans tränare sade det på ett bra sätt: ”Fokusera på hur du ska kunna springa snabbt i slutet av loppet, istället för att fundera på starten.” Då kände jag mig lugnare. Men helt lugn var jag inte förrän han tog sitt guld på 200 meter, berättar Jeff Dodds.

Virgin Media är nöjd med sin satsning. Antalet kunder som kan tänka sig att marknadsföra företaget till vänner och bekanta ökade markant mellan sista kvartalet 2011 och första kvartalet 2012, då de första reklamfilmerna visades på brittisk TV.

Varumärkeskännedomen ökade dramatiskt i samband med filmerna efter OS, där Bolt tog tre guldmedaljer: 100 meter, 200 meter och stafett 4 x 100 meter, där det även blev världsrekord med 20 hundradelar, till 36,84 sekunder.

Mo Farrow kompletterar Bolt

I annonserna för Virgins bredband har budskapet förstärkts genom att Bolts kompis, den populäre brittiske OS-guldmedaljören på 10 000 meter, Mo Farrow, medverkar.

- 2012 var det perfekta året att arbeta med Bolt. Det var OS i Storbritannien och vi dubblade hastigheten på vårt bredband. Kampanjen med Usain Bolt blev en sådan succé att vi just nu överväger om inte Bolt ska förbli ambassadör för vårt varumärke lång tid fram över.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen