Blev aldrig någon jätteaffär
”Jätteaffären för Djurgården” presenterades med unika förtecken. Som ett av de första kontrakten som en allsvensk klubb har skrivit med ett utländskt företag.
Stor irritation
”Al Shaheen Group är ett multinationellt förvaltningsbolag som genom dotterbolag är inblandade i många olika verksamheter med fokus på investment banking, kapitalförvaltning och finansiella tjänster, fastighetsutveckling, sjukvård och hospitality”, var lanseringen.
I själva verket har inte Djurgården fått en enda krona.
- Irritationen är stor. Det är stor risk att det blir så, säger Gunnar Gidefeldt, kommersiellt ansvarig för Djurgården, till Sport-Expressen.
Avtalet bryts
Nu bryts troligen avtalet mellan Djurgården och Al Shaheen Group som fick företagsnamnet på både matchdräkter och hemsida som en huvudpartner.
Det var en affär med stor potential. Samarbete skulle utvecklas och många djurgårdare såg större pengar i framtiden.
Nu gör uppgifter gällande att klubben inte har fått några pengar.
"Olika sätt att göra affär"
- Det stämmer till en viss del. Men det finns andra delar i avtalet också, säger Gunnar Gidefeldt till Sport-Expressen.
- Bluff är fel ord. Jag var själv nere i Dubai och det fanns ett kontor och det fanns människor. Det handlar väl snarare om olika sätt att göra affärer i olika länder, säger Gidefeldt.
- Men det är en stor irritation och jag ska ha möte med Al Shaheen.
Mest lästa just nu
Regeringen har gett Polismyndigheten ett nytt uppdrag med en stark betoning
”Kriminella nätverk inom idrotten ska kartläggas”.
- Det är ett mycket allvarligt problem, säger socialminister Jakob Forssmed (KD) till DN.
Nyår är förenat med löften. Som att börja motionera – mera! Det utmanar åtskilliga. Nu finns det statistik på det.
En svsnsk klassier presenterar nu deltagarsiffrorna för 2025. Inte mindre än 4 600 deltagare, varav nästan hälften kvinnor, klarade en Klassiker, d v s startade och fullföljde Vasaloppet, Lidingöloppet, Vätternrundan och/eller Vansbrosimnngen. Det är det högsta antalet genomförda Klassiker sedan 2018
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















