STCC söker nya intäkter
STCC överlåter alltså sponsorrättigheterna till Lagardére som får förtroendet att öka försäljningen.
Lång period
- Det 10-åriga avtalet ger oss både en trygghet och långsiktighet, säger Jonas Lundin, VD på STCC.
Det är en lång period, nästan anmärkningsvärd lång, och det gäller att Lagardére kan svara upp till förväntningarna, då STCC med större intäkter kan utveckla racingcirkusen.
Nu har Lagardére en del att hålla reda på. Raden av arrangemang med fransk ansang blir allt flera - if Stockholm Open (ATP Stockholm), Skistar Swedish Open (ATP Båstad) och Swedish Open Women (WTA Båstad), Nordea Masters (European Tour Sweden), Helsingborg Open (Ladies European Tour), Vattenfall World Triathlon Stockholm och Velothon Stockholm – där ansvarar Lagardére för mediarättigheter och produktion.
Första gången i motorsporten
Lagardére går för första gången in i motorsport och det nya avtalet är likt de Lagardére har med fotbollsklubbarna AIK, Halmstad och Helsingborg samt Modo Hockey. Och inte att förglömma, Lagardère Sports står för driften vid Friends Arena.
STCC driver bland annat svenska mästerskapet i banracing med samma namn och RallyX som är det svenska mästerskapet inom rallycross, samt en rad andra racingtävlingar såsom Porsche Carrera Cup Scandinavia, Swedish GT, Renault Clio Cup och Formel Renault 1.6.
- Det känns oerhört spännande att få jobba långsiktigt med hela STCC:s verksamhet, särskilt i och med det växande intresset för banracing och rallycross i Sverige, säger Martin Håkansson, VD för Lagardère Sports Scandinavia.
Martin Håkansson och Lagardére Sports expanderar. Nu går bolaget in i motorsporten.
Mest lästa just nu
Donationer, nyemission av aktier samt kapitaltillskott kommer att finansiera AIK i Hockeyallsvenskan säsongen 2025-2026. Det framgår av föreningens förvaltningsberättelse för säsongen 2024-2025 som resulterade i en förlust på 5 241 912 kronor.
AIK föll i den allsvenska finalen mot Djurgården men föreningen upplever ett den succé artade säsongavslutningen har gett avtryck i både säsongskortförsäljningen som slagit tidigare rekord, med 1 978 säkrade säsongbiljetter inför midsommarhelgen, även partnerförsäljningen har börjat mycket bra.
Solna stad och AIK Fotboll har nått en överenskommelse.
AIKk får en ny träningsanläggning vid Råsta strandväg i Solna och lämnar därmed Karlberg efter 16 år.
Båstad är sedan några veckor redan ockuperat av tennnisspelare.Ungdomstävlingar pågår som genrep inför ankomsten av elitspelarna. 14-20 juli ska tennisbanorn även kantas av TV-kameror
Nu står det nämligen klart att TV4 Play sänder från Laholmsbukten. Årets Nordea Open är inget undantag. ATP-turneringen lockar i år ett starkt startfält med internationella toppspelare.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna.
Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.
Viaplay Group lanserar en helt Viaplay lanserar en ny renodlad sportkanal. Från 27 juni utökas kanalutbudet med Viapfinnslay Sport, en kanal som samlar bolagets sporträttigheter och erbjuder över 100 timmars sportsändningar varje vecka.
- Viaplay Sport ska innehålla sportunderhållning för alla och bli hemmaplan för många av våra mest folkkära landslag, säger Erik Westberg, sportchef på Viaplay Group i Sverige.
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.