Jätten utmanas av uppstickaren

I den ena ringhörnan, multinationella Lagardére, i den andra ringhörnan, ISP Sport & Marketing från Göteborg. Båda säljer marknadstjänster till idrotten – och senast vann ISP.
Sven Ivarsson, grundaren av ISP, och dagens vd, Andreas Ottermark, båda gläds över utvecklingen i företaget.

 

Djurgården Hockey och ISP Sport & Marketing har nämligen ingått ett fyraårigt avtal kring försäljning som är kopplad till Djurgården Hockey och de kommersiella möjligheter som finns både på och utanför Hovet och Globen.

Först fotbollen, sedan hockeyn

Två säljare kommer att rekryteras och förstärka Djurgården Hockeys befintliga försäljningsavdelning mot företagsmarknaden medan klubben har fortsatt ansvar för huvudpartners.

- Vi är väldigt nöjda över att kunna öka samarbetet med ISP då vi sedan tidigare haft ett mindre samarbete som vi nu utvecklar, säger Djurgården Hockeys VD Jenny Silfverstrand.

Hon betonar avgörande skäl som ISP:s befintliga nätverk och deras långa erfarenhet inom försäljning. Hon har också tagit fasta på företagets lyckades försäljning för Djurgårdens fotboll.

Lagardére har tre allsvenskar

Andreas Ottermark på  ISP Sport & Marketing ser fram emot att ta nästa steg i samarbetet med Djurgården Hockey.

- Djurgården Hockey är ett av idrottssveriges starkaste varumärken och det ska bli kul att ta det här klivet ihop.

Andreas Ottermark kan peka på kontrakten med både Djurgårdens Hockey och Djurgårdens fotboll.

Lagardére skrev nyligen avtal med Örebro SK som blir den tredje allsvenska fotbollsklubben som bolaget samarbetar med efter AIK och Helsingborgs IF. Dessutom finns det ett avtal med  Halmstad BK i Superettan nästa år.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Zlatan Ibrahimović var 41 år gammal när han avslutade sin professionella fotbollskarriär i juni 2023 efter en sista match och avtackning med AC Milan på San Siro. Sedan dess har hans liv mera handlat om att vara familjefar och vara knuten till Milans styrelse, och delvis vara affärsman Nu avslöjar han själv att han vill vill skänka bort sina padelhallar i Sverige. På Twitter erbjuder han nu potentiella aktörer att höra av sig.

Arbetet inför skid-VM på Lugnet i Falun i mars fortgår. Här, som vid alla stora evenemang handlar det mycket om pengar.  Nu har Stora Enso presenterats som huvudsponsor, vilket betyder att koncernen värnar om sitt mångåriga engagemang vid stora skidmästerskap 

Dessutom - flera näringslivsprofiler, bl a Marcus Wallenberg, är klara för en nybildad ekonomigrupp. Och, Kajsa Sjösvärd, tidigare säkerhetschef, är utsedd till ny vd, efter Jonas Peterson plötsliga uppsägning

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.