Och när tidningen ringde...

Det är tradition att idrottsförbund bjuder sin sponsorer och partners till internationella mästerskap. Så gör också Svenska Fotbollförbundet till EM. Många företag säger ja – Folksam säger nej.
I orten Champagne skulle fotbollförbundets sponsorer umgås och vid ett tillfälle provsmaka vin. Men nu hoppar allt flera av.

 

En vinprovning ställer till det och är uppenbarligen svår att förhålla sig till, enligt flera företag.

Folksam finner det så graverande att det inte blir någon resa överhuvud taget.

De får stanna hemma

- Den här typen av event ska vi tacka nej till, säger Ylva Wessén som är chef för regelefterlevnad på Folksam, till SvD Näringsliv.

100 personer är inbjudna från ett stort antal sponsorer. De har i sina avtal med förbundet inskrivet att de ska få möjlighet att närvara på mästerskap. Erbjudandet gäller resa, hotell, middag och biljetter.

I programmet ingår också en föreläsning av förbundets förre mediaansvarige Jonas Nystedt plus att alla ser ett värde i att träffa andra sponsorer och nätverka.  

Men Svenska Dagbladet synade fakta och då började några företag att backa. Folksam gick allra längst...

Två personerna skulle representera Folksam, men de går nu miste om hela äventyret inklusive utflykten till distriktet Champagne för att smaka på vin hos Taittinger.

De personerna får helt enkelt stanna hemma.

"Våra etiska regler"

- Det har att göra med Folksams etiska regler. Den här typen av event ska vi tacka nej till, säger Ylva Wessén som är chef för regelefterlevnad på Folksam.

- Vi kan också välja att delta, men bekosta vissa delar själva. Vi har valt att avstå resan helt, säger Ylva Wessén.

Från Svenska Fotbollförbundet uppges att resan inte är annat än en sponsorresa och ingår i de avtal som är upprättade. 

Svenska Spel deltar med nio personer, men så har de också ett kontrakt som ger fotbollen 900 miljoner över sex år. Bland övriga företag finns exempelvis Ica, Aftonbladet, Intersport och Adidas. 

Fast nu är det flera i gruppen som struntar i vinet.

Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.

 En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.

RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.

Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.

 Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.

Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.

Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg

I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott. 

 Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Stenbecks Stiftelse  gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men  trygghetsarbete  kan också gynna andra idrotter. Ett  miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .

Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I  steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande  stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt  under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om  höga tittarsifror på play-kanalerna  och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".

Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.

Klubbledningen  i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England 

I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben  förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund  

Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja