En investering i miljonklassen
Kommunernas storsatsning är en frukt av Svenska Konståkningsförbundets prioriterade projekt Jämlik Ishall som vill göra ishallarna tillgängliga för nya målgrupper.
Slutar och fortsätter
Projektet har genomförts med pengar från Allmänna Arvsfonden och går efter tre år mot sitt slut, men fortsätter leva i den dagliga föreningsverksamheten i konståknings-Sverige.
Nära 20 kommuner, däribland Borås, Trollhättan, Kalmar, Nynäshamn och Nacka, har - i vissa fall också med stöd av Arvsfonden - investerat i en skena i taket och selen No Fall för att få in barn och ungdomar med funktionsnedsättning i träning i ishallarna.
Det är en investering i miljonklassen i respektive kommun.
Och fler kommuner är på gång.
Bara början
- Det här är bara början på något som jag hoppas ska blir mycket långvarigt inom konståkningssporten i Sverige, säger Per Adler, projektledare för Jämlik Ishall och tidigare generalsekreterare på Svenska Konståkningsförbundet, som har siktet inställt på företagens CSR-och sponsringsbudgetar:
- Om jag var marknadsansvarig på ett företag skulle jag ta mig en rejäl funderare på om denna verksamhet inte vore något för mig och mitt företag att stödja. Den bygger på en sund värdegrund och ger så mycket värme tillbaka från ungdomarna till alla som är inblandade.
Följa ungdomarna i filmen
Projektet har producerat filmer i tre omgångar med ungdomar från Särskolan i Borås, vilka alla har tränat konståkning i cirka ett och ett halvt år.
I filmen nedan får vi följa sex av dem, varav tre extra noga: Ronja, Linn och Alexander.
Ambitionen är att ta sig till Special Olympics World Winter Games i Österrike, mars 2017.
Vägen dit går bland annat via Special Olympics Games i Göteborg på försommaren – ungdomarnas första tävlingsinsats i konståkning någonsin.
Helgesson ambassadör
Ambassadör och inspiratör för projektet Jämlik Ishall är Viktoria Helgesson, tidigare landslagsåkare, som också varit med på isen och tränat ungdomarna vid ett par tillfällen tillsammans med Anna Ivelind och Jonas Liljeqvist, Borås Konståkningsklubb.
- Det är så härligt att se alla ungdomarna komma ut på isen och prova på fysisk aktivitet. Det syns att de har så himla kul, säger Viktoria Helgesson.
Mest lästa just nu
Ledningen i allsvenska fotbollsklubben IFKNorrköping ser ett liv efter detta. På måndagen framkom det att klubben klubben har nått en likviditetslösning.
Det innebärt primärt att föreningens bank, SEB, utökar sitt samarbete med IFK och klubbens koncernbolag
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Spelaragenter trängs på läktaren. Det är som färdigserverat buffébord. Här går det att göra fynd. Det är villkoren vid den tredje upplagan av Malmö Trophy, ungdomsturneringen som lockar många av de mest talangfulla 15-åriga fotbollsspelarna i Europa och världen.
Den 6-8 juni avgörs matcherna på Stadionområdet och bland flera namnkunniga klubbar märks Real Madrid, Hajduk Split, Sporting CP och Olympique Lyon.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen
En drömaffär. Öster från Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.
Han har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.