Anders Hjärta klappar för bandy

Anders Friman är mannen bakom succén Bandyhjärtats Miniallsvenska. På två år har han genom sajten bandyhjartat.se samlat in 300 000 kronor tack vare sponsorer och medlemsavgifter.

 

– Målet är 500 000 kronor så vi kan få med fler lag, säger Anders Friman.

33 lag har deltagit i årets upplaga. Semifinaler och final avgörs på fredag, finalhelgen, i Tele 2 Arena.

Semifinallagen är Edsbyn, Katrineholm, Kungälv och fjolårsvinnaren Öjaby. Spelarna går i årskurs 5.

Anders, 59 år, konsult med egen firma inom management, fick idén till Bandyhjärtats Miniallsvenska sedan Ica slutat som sponsor för Svenska Bandyförbundets ungdomsbandy 2013. 

– Jag har ett bandyförflutet i Villa, jag är från Lidköping. Min pappa Arne grundade Villa. Han stod i Villas mål i 20 år, sen var han ordförande i klubben i tio år. Jag spelade i Villas juniorlag med bland andra ”Micke” Arvidsson. Efter juniortiden flyttade jag till Stockholm och där tog min bandykarriär slut

Bandytokig familj

– Hela familjen (dotter och son) är bandytokig. Min fru Marie är en av sponsorerna. Vi försöker se så mycket bandy live vi kan, annars får det bli Bandypuls sända matcher.

Anders presenterade sin idé för Svenska Bandyförbundet som tände direkt. Och klubbarna är väldigt positiva. Säsongens kvalificeringsmatcher har spelats i Edsbyn, Lidköping, Vetlanda och Uppsala.

– Det kostar mellan 150 000 och 175 000 kronor att driva Miniallsvenskan. Vi får hjälp av sponsorer och genom medlemsavgifter. Bandygolfen bidrog med 25 000 kronor till exempel. Ambitionen är att stötta bandyn brett, att låta ungdomarna hitta bandysjälen. Vi vill ha med flickor också, säger Anders Friman.

Enkla regler

Reglerna är enkla. 7-mannabandy gäller. Antalet avbytare är obegränsat. Minst två flickor ska vara i spel på isen samtidigt.

Semifinaler och final spelas i 2x10 minuter. 

 

Göran Söderlund

Fakta

Mer information hittar du på sajten bandyhjartat.se

Först Göteborg, sedan Malmö. Där har fotbollen haft sina flaggskepp. 08-omtådet har hamnat i bakgrundenkant. Tills nu, eller…

Djurgården är klart för semifinal i UEFA Europa Conference League. Samtidigt klättrar Sverige till plats 20 på UEFA:s ligaranking. I semifinalen väntar engelska Chelsea.

Publiksuccén fortsätter.  Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.

Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.

- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.

Nu har det hänt igen.  En bedragare har slagit till och lurat till sig pengar – den här gången mot en liten idrottsklubb. 226 000 kronor försvann från Häggenås Sportklubbs kassa.

– Det känns overkligt. Att en liten ideell förening ska drabbas så här. Det är pengar som vi har slitit för i åratal, säger Ida ordförande, Ida Lindman, till Östersunds-Posten.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum.  Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030. 

Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

 

I rena glädjeyran storspelade  Beachvolleyduon David Åhman och Jonatan Hellvig och är klara för kvartsfinal på världstourtävlingen Elite 16 i Saquarema, Brasilien. Svenskarna besegrade fransmännen Rémi Bassereau och Calvin Ayé med 2–0 i set och det var som att fira att de stadigt återkommer i SVT i år.

SVT har nämligen säkrat sändningsrättigheterna till den högsta divisionen på proffstouren, Elite 16, under 2025 och 2026. Det blir beachvolleyboll med lag Åhman/Hellvig i mängd de kommande två säsongerna.

MFF  satsar på en stjärnvärvning. Islänningen Arnór Sigurdsson är klar för klubben.

26-åringen håller dokumenterat hög klass och när MFF fick chansen  accepterades att han kostar några miljoner. an får tröja nummer åtta och ansluter till laget nästa vecka.Tränaren Henrik Rydström är lyrisk :– Tittar man på vad han gjorde i allsvenskan, så var det en offensiv av högsta klass. Han kan spela i olika offesiva positioner. Han kan vara åtta, tia eller ytter.