Nu ska också skicross gynnas
BAUHAUS samlar på idrotter och sponsoravtal. Nu har företaget utökat avtalet med Svenska Skidförbundet. Under säsongen 2018/2019 var BAUHAUS partner till svensk skicross, men tar nu ytterligare ett steg och utökar samarbetet genom att bli huvudsponsor för den framgångsrika skicross-verksamheten.
-Det finns en särskildstolthet i det faktum att BAUHAUS så gediget satsar på, inte bara på svensk utförsåkning, utan även generellt inom svensk idrott. Tillsammans med BAUHAUS ska vi bygga framtidens atleter och skidåkare, säger Tommy Eliasson Winter, alpin- och skicross-chef på Svenska Skidförbundet.
Sedan tidigare är BAUHAUS samarbetspartner både till alpina-, längdskid-, freeski-, puckel- och snowboard-landslagen. Den utökade satsningen inom vintersport är en del i företagets offensiv inom svensk idrott, där ambitionen är att vara med och bygga idrotts-Sverige – från gräsrots- till elitnivå.
Vi stärker ytterligare en redan stark närvaro inom utförsåkningen. Vi ser fram emot att se Sandra Näslund och det svenska laget dominera världscupen. Vi blir en aktiv del av att utveckla svensk skicross, säger Johan Saxne, marknadsdirektör BAUHAUS.
Mest lästa just nu
”VM, vad då..? Vi har fullt upp med annat.
Nånting liknande skulle man kunna höra i dagarna från Rambergsvallen i Göteborg, där Häcken har sin boning. Där spelar klubben fotboll – och räknar pengarna.
Klubben har fullt upp med att tjäna pengar i rekordformat. De ansvariga kan skissa på dryga 200 miljoner till pluskontot.
Stockholm får nya arena enligt gammalt vallöfte I Stockholm har politiker för vana att lova, speciellt valår, att 71 år gamla Johanneshovs Isstadion ska rivas och att en ny hockeyarena ska byggas. Nu är det dags igen.
Stadens nuvarande rödgröna majoritet berättade om ”Nya Hovet” vid en presskonferens. Emilia Bjuggren (s) finansborgarrådskandidat lovade en arena med kapacitet för cirka 10 000 åskådare, men frågor om finansiering och byggstart lämnades obesvarade.
Bollen är i rullnning. Efter tolv timmar ombord på flygplanet över Atlanten och en mellanlandning på Island har nu fotbollslandslaget landat på Fort Worth International Airport i Dallas. Vid 12-tiden i lördags lämnade de Arlanda och vid midnatt, svensk tid var de framme
_ Det har gått bra, Vi har umgåtts, lirat lite spel och försökt att inte somna. Det var vid tillsagda om för tidsomställningens skull berättade Victor Nilsson Lindelöf vid ankomsten.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse satsar genom initiativet STRIVE stars över 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar