Skaparen blir kvar som huvudsponsor
Peter Bronsman har en framträdande roll även i mästarlagets fortsatta existen., Skaparen och ordföranden i Göteborgs FC, men han var också den som tog beslutet att lägga ned damfotbollens mästarlag som efter en tid övergick till Häcken, Nu visar det sig att han också blir huvudsponsor till sin gamla verksamhet i gulsvart dress.
Häckens nya damlag har hittills spelat utan tröjsponsorer, men nu avslöjas att Peter Bronsman backar upp verksamheten i allra högsta grad.
– Det känns fantastiskt att ha med företaget på resan och vi ser fram emot ett långvarigt samarbete, säger Thomas Anderson, försäljningschef i BK Häcken till BP.
Vid årsskiftet valde Peter Bronsman, och majoritetsägare samt verkställande direktör för föreningens huvudsponsor Kopparbergs Bryggeri, lagets elitverksamhet.
Beslutet att lägga ned damlaget i december kom som en chock för GFC:s spelare och händelserna både ifrågasattes och kritiserades.
En månad senare presenterades lösningen. Häcken tog över verksamheten. I ett tidigt skede antyddes att Peter Bronsman kunde ha ett intresse av att bli sponsor. Nu är det offentligt.
-Jag har varit sponsor till Häcken i 20 år och det har fungerat jättebra, sade Bronsman till och nu är det faktum.
GP uppger GP att Bronsman stod för mellan åtta till nio miljoner kronor av Göteborg FC:s sponsorintäkter under de sista åren
Nu har han gjort klart med ett nytt flerårigt avtal, mellan Häcken och Kopparbergs Bryggeri.
– Kopparberg har varit avgörande i Göteborg FC:s resa till toppen och blir en viktig kugge i den satsning som BK Häcken nu gör. Det känns fantastiskt att ha med dem på resan och vi ser fram emot ett långvarigt samarbete, säger Thomas Anderson, försäljningschef i BK Häcken, i ett pressmeddelande.
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar