Skaparen blir kvar som huvudsponsor
Peter Bronsman har en framträdande roll även i mästarlagets fortsatta existen., Skaparen och ordföranden i Göteborgs FC, men han var också den som tog beslutet att lägga ned damfotbollens mästarlag som efter en tid övergick till Häcken, Nu visar det sig att han också blir huvudsponsor till sin gamla verksamhet i gulsvart dress.
Häckens nya damlag har hittills spelat utan tröjsponsorer, men nu avslöjas att Peter Bronsman backar upp verksamheten i allra högsta grad.
– Det känns fantastiskt att ha med företaget på resan och vi ser fram emot ett långvarigt samarbete, säger Thomas Anderson, försäljningschef i BK Häcken till BP.
Vid årsskiftet valde Peter Bronsman, och majoritetsägare samt verkställande direktör för föreningens huvudsponsor Kopparbergs Bryggeri, lagets elitverksamhet.
Beslutet att lägga ned damlaget i december kom som en chock för GFC:s spelare och händelserna både ifrågasattes och kritiserades.
En månad senare presenterades lösningen. Häcken tog över verksamheten. I ett tidigt skede antyddes att Peter Bronsman kunde ha ett intresse av att bli sponsor. Nu är det offentligt.
-Jag har varit sponsor till Häcken i 20 år och det har fungerat jättebra, sade Bronsman till och nu är det faktum.
GP uppger GP att Bronsman stod för mellan åtta till nio miljoner kronor av Göteborg FC:s sponsorintäkter under de sista åren
Nu har han gjort klart med ett nytt flerårigt avtal, mellan Häcken och Kopparbergs Bryggeri.
– Kopparberg har varit avgörande i Göteborg FC:s resa till toppen och blir en viktig kugge i den satsning som BK Häcken nu gör. Det känns fantastiskt att ha med dem på resan och vi ser fram emot ett långvarigt samarbete, säger Thomas Anderson, försäljningschef i BK Häcken, i ett pressmeddelande.
Mest lästa just nu
Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM.
På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.
Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.
- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.
Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.
Trea, femma, femma - Ludvig Åbergs placeringar i de tre senaste tävlingarna. Inte undra på att en majoritet av Sveriges golfspelare har reserverat tid för TV-tittande, dag som natt, de närmaste fyra dygnen.
Oavsett det inbjudande vädret blir det få besök på deras respektive hemmabana utan de vill följa Ludvig och alla hans slag i jakten på seger när han utmanar värdseliten på klassiska Augusta .
Alex Norén går ut klockan 16.43 på i dag, torsdag, och Åberg slår ut 19.08.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.
Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott.
Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.
Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen





















Skriv kommentar