Skaparen blir kvar som huvudsponsor
Peter Bronsman har en framträdande roll även i mästarlagets fortsatta existen., Skaparen och ordföranden i Göteborgs FC, men han var också den som tog beslutet att lägga ned damfotbollens mästarlag som efter en tid övergick till Häcken, Nu visar det sig att han också blir huvudsponsor till sin gamla verksamhet i gulsvart dress.
Häckens nya damlag har hittills spelat utan tröjsponsorer, men nu avslöjas att Peter Bronsman backar upp verksamheten i allra högsta grad.
– Det känns fantastiskt att ha med företaget på resan och vi ser fram emot ett långvarigt samarbete, säger Thomas Anderson, försäljningschef i BK Häcken till BP.
Vid årsskiftet valde Peter Bronsman, och majoritetsägare samt verkställande direktör för föreningens huvudsponsor Kopparbergs Bryggeri, lagets elitverksamhet.
Beslutet att lägga ned damlaget i december kom som en chock för GFC:s spelare och händelserna både ifrågasattes och kritiserades.
En månad senare presenterades lösningen. Häcken tog över verksamheten. I ett tidigt skede antyddes att Peter Bronsman kunde ha ett intresse av att bli sponsor. Nu är det offentligt.
-Jag har varit sponsor till Häcken i 20 år och det har fungerat jättebra, sade Bronsman till och nu är det faktum.
GP uppger GP att Bronsman stod för mellan åtta till nio miljoner kronor av Göteborg FC:s sponsorintäkter under de sista åren
Nu har han gjort klart med ett nytt flerårigt avtal, mellan Häcken och Kopparbergs Bryggeri.
– Kopparberg har varit avgörande i Göteborg FC:s resa till toppen och blir en viktig kugge i den satsning som BK Häcken nu gör. Det känns fantastiskt att ha med dem på resan och vi ser fram emot ett långvarigt samarbete, säger Thomas Anderson, försäljningschef i BK Häcken, i ett pressmeddelande.
Mest lästa just nu
Malmö Redhawks är ett av de första SHL-lagen att redovisa det ekonomiska utfallet för säsongen 2022-2023.
I en intervju på föreningens hemsida meddelar ordföranden Mats Larsson att koncernresultatet slutar på minus 19,9 miljoner kronor.
Han försäkrar att elitlicensen inte ska vara i fara efter avstämning med SHL och ishockeyförbundets licensnämnd.
Idrotten kan vara en riskmiljö för mäns våld mot kvinnor. Samtidigt är idrottsrörelsen en viktig aktör för att minska detta allvarliga samhällsproblem. Det visar en regeringsrapport från Centrum för idrottsforskning.
– Ideella ledare, volontärer och frivilliga föräldrar har motivationen, viljan och energin finns stora möjligheter, fortsätter Susanne Strand
Under kommande dam-VM i fotboll, 20 juli – 20 augusti på Nya Zeeland och i Australien, skrivs historia.
För första gången någonsin, det här är nionde upplagan av VM, kommer FIFA, det internationella förbundet, ett ekonomiskt ersätta varje spelare från totalt 32 nationer.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Norge och skidsport.Då finns det pengar om nån gång, kan vi tro.Men det stämmer inte alls. .På onsdagen fick landslagsåkarna beskedet att det blir nedskärningar till kommande säsong på grund av ekonomin.
Intresset för Obos Damallsvenskan fortsätter att stiga; det mediala intresset ökar liksom publiksiffrorna. Också intresset från spelmarknaden ökar. Generellt spelas det för 20 miljoner kronor på varje damallsvensk match, en tredubbling jämfört med för tre år sen. Med den ökade omsättningen ökar också risken för matchfixning. Något som Elitfotboll Dam (EFD) och huvudsponsorn Svenska Spel aktivt informerat samtliga lag i damallsvenskan och Elitettan om under våren.
C More upphör, nu är det bekräftat. Tidigare har tv-huset dementerat rykten om att streamingtjänsten skrotas.
Men enligt ett pressmeddelande ska TV4 Play och C More slås ihop under namnet TV4 Play efter sommaren. C Mores betalande användare omvandlas därmed till plus-användare på TV4 Play. På TV4 Play blir det också möjligt att välja att titta på innehåll med eller utan reklam.
SHL-ishockeyn köpkarusell snurrar vidare, trots alla kristecken i svensk ekonomi. På torsdagen offentliggjordes att Linus Omark, 36 år, bryter sitt kontrakt med schweiziska Servette Geneve och flyttar hem till Luleå.
En affär som knappast varit möjlig om inte it-miljardären och Luleå-supportern Gustav Porser agerat i bakgrunden. Omark har en succésäsong bakom sig, han bidrog i hög grad till Servettes ligaguld med 56 poäng plus 12 poäng i slutspelet.
Skriv kommentar