Trogen sponsor till Handboll

Nils Wiberg, vd Prioritet Finans, har sedan barnsben gillat handboll. En sport som har mer medvind än någonsin. Så inte har Nils och hans företag mindre intresse av en förlängning på sponsoravtalen. 

Handbollen, damer, herrar som ungdomar, har fått rn trogen sponsor i Nils Wiberg

– Vi har ett bra samarbete sedan tidigare och det är roligt att vi har en sådan helhet i vårt partnerskap. Att vi satsar på våra folkkära seniorlandslag och de fina förebilder som finns där samtidigt som vi är med och främjar nästa generations handbollsspelare med ungdomslandslagen och USM, säger Nils Wiberg

Uungdoms-SM samlar varje å600 lag från 500 klubbar runt om i landet. Tillsammans med ungdomslandslagen lägger det en grund för framtidens seniorlandslag där nya förebilder skapas som i sin tur inspirerar kommande generationer.

– Nya förebilder och idoler föddes inte minst när Sveriges herrar nyligen tog ett efterlängtat EM-guld efter en fantastisk insats i ungerska Budapest. Guldet kommer inspirera många unga tjejer och killar till att välja handbollen. 

- Med de inkluderande värderingar som våra unga får med sig från idrotten, och framför allt från lagidrotten, har vi alla möjligheter att tillsammans skapa ett bättre och starkare samhälle där alla kan känna sig delaktiga. Det är också vår drivkraft när det kommer till att finansiera svensk idrott, säger Nils Wiberg och fortsätter:

– Sedan är handboll en fantastisk sport som trots ordentligt tuffa tag alltid är fair play. Där har många andra idrotter en hel del att lära. Jag verkligen älskar sporten!

Stefan Lövgren, vd för Svenska Handbollslandslaget AB, känner belåtenhet över att ett långt samarbete blir ännu längre:

– Långsiktighet är viktigt för att kunna utveckla såväl vårt partnerskap som svensk handboll i stort och därför känns det väldigt bra att vi kan fortsätta samarbetet med Prioritet Finans. Deras engagemang genomsyrar hela Svenska Handbollförbundets verksamhet, från talang och ungdom till professionella seniorspelare. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Sverige är två segrar från att spela VM i fotboll nästa sommar.

  Vid eventuella segrar mot först Ukraina och sedan mot segraren i mötet Polen-Albanien i mars 2026 väntar grupp F för matcher mot Nederländerna, Japan och Tunisien.

Redan VM-klara Norge hamnade i grupp I tillsammans med Frankrike, Senegal och något av lagen Irak/Bolivia/Surinam som ska möts i play off. 

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

  Svenska Spel har samarbetat med Elitfotboll Dam sedan 2009, och innan dess inom även agerat inom ramen för ett långvarigt samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Nuvarande avtal sträcker sig till den sista december 2026. Men efter översyn av sponsringsportföljen har Svenska Spel beslutat att inte förlänga efter det. Ett hastigt och beslut som innebär att miljonergår förlorat för damfotbollen. 

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

SVT laddar inför OS.Anja Pärson och Anna Jönsson haag har nuskrivit på avtal och ska guida tittarna under SVT:s sändningar 2026. Pärson blir expert i studion i Stockholm medan AnnaJönsson Haag ska vara på plats i Val di Fiemme under längdtävlingarna. Me det är flera välkända namn som vi får höra som experter under OS. SVT har öppnat plåboken och värvat stjärnor.

Raden av f d landslagåkare som  greppar mikrofonen blir allt längre.

– Jag brinner för OS, oavsett om det är vinter eller sommar. kan jag vara med höja upplevelsen så är det jättekul, säger Anja Pärson,

Per Engström, sektionschef på Noa, polisens nationella operativa avdelning, är inte rädd för att kasta en skugga över Alexander Isaks uppmärksammade miljardaffär.

 Liverpool betalade Newcastle 1.65 miljarder för hans signatur. Avtalet är fem årigt och ger Isak 3,8 miljoner i veckolön.

Isak tränar för närvarande med det svenska landslaget inför fredagens VM-kvalpremiär mot Slovenien.  SvFF har meddelat att Isak inte är tillgänglig för media, möjligen efter Slovenien-matchen.