Trogen sponsor till Handboll

Nils Wiberg, vd Prioritet Finans, har sedan barnsben gillat handboll. En sport som har mer medvind än någonsin. Så inte har Nils och hans företag mindre intresse av en förlängning på sponsoravtalen. 

Handbollen, damer, herrar som ungdomar, har fått rn trogen sponsor i Nils Wiberg

– Vi har ett bra samarbete sedan tidigare och det är roligt att vi har en sådan helhet i vårt partnerskap. Att vi satsar på våra folkkära seniorlandslag och de fina förebilder som finns där samtidigt som vi är med och främjar nästa generations handbollsspelare med ungdomslandslagen och USM, säger Nils Wiberg

Uungdoms-SM samlar varje å600 lag från 500 klubbar runt om i landet. Tillsammans med ungdomslandslagen lägger det en grund för framtidens seniorlandslag där nya förebilder skapas som i sin tur inspirerar kommande generationer.

– Nya förebilder och idoler föddes inte minst när Sveriges herrar nyligen tog ett efterlängtat EM-guld efter en fantastisk insats i ungerska Budapest. Guldet kommer inspirera många unga tjejer och killar till att välja handbollen. 

- Med de inkluderande värderingar som våra unga får med sig från idrotten, och framför allt från lagidrotten, har vi alla möjligheter att tillsammans skapa ett bättre och starkare samhälle där alla kan känna sig delaktiga. Det är också vår drivkraft när det kommer till att finansiera svensk idrott, säger Nils Wiberg och fortsätter:

– Sedan är handboll en fantastisk sport som trots ordentligt tuffa tag alltid är fair play. Där har många andra idrotter en hel del att lära. Jag verkligen älskar sporten!

Stefan Lövgren, vd för Svenska Handbollslandslaget AB, känner belåtenhet över att ett långt samarbete blir ännu längre:

– Långsiktighet är viktigt för att kunna utveckla såväl vårt partnerskap som svensk handboll i stort och därför känns det väldigt bra att vi kan fortsätta samarbetet med Prioritet Finans. Deras engagemang genomsyrar hela Svenska Handbollförbundets verksamhet, från talang och ungdom till professionella seniorspelare. 

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Deloitte och Sveriges Olympiska Kommitté (SOK) har ingått ett samarbete som en förlängning av Deloittes internationella partnerskap The Olympic Partner (TOP).

- Vi delar många egenskaper med den olympiska rörelsen, såsom fokus på personlig prestation och utveckling, hälsa och välbefinnande. Vi har mycket att lära av den kunskap som finns inom SOK och tror att vi med våra kompetenser kan bidra till att utveckla SOK som organisation, stärka den olympiska rörelsen och idrott i Sverige i stort, säger Erik Olin, Country Managing Partner på Deloitte.

Det är inte varje dag som två ekonomiska tungviktare, oberoende av varann, vill kliva sin som externa huvudägare i en golfklubb. Det är verklighet för Haninge GK på Södertörn, söder om Stockholm.

På medlemsmöte kommer föreningens cirka 1000 medlemmar att ta ställning till två budgivare som båda lovar investeringar i flermiljonklassen. Anläggningen har 27 hål och är skuldtyngd, cirka 20 miljoner, efter ombyggnad och renovering av två nio håls slingor.

 Sverige finns det närmare en halv miljon golfspelare.En majoritet av dem lär ha gjort samma sak i helgen -  tillbringat timmar helgen framför tv:n trots stundtals härligt väder. Men SVT serverade direktbilder från södra Spanien och uppgörelsen  mellan Europa och USA i Solheim Cup.Tre dagar med ca sju timmar varje dag innebar att det inte var lätt att slita sig. Det blev också en riktigkamp mellan världens bästa damer in på potytkanten  på den soldränkta banan några mil från Gibraltar - med fem svenskor i huvudroller.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

”Vi hoppas att vi har snälla sponsorer, eller att det finns vänliga själar som vill hjälpa oss”, vädjar Lisbeth Larsson, ordförande i Eslövs IK.

Bedragare har länsat handbollsklubbens tillgångar.

Med hjälp av ett kapat bank-id kunde bedragare komma över flera hundratusen kronor från Eslövs IK.

Visst är det ganaka fantastiskt. Ett spelbolag lanserar ett aspel så att idrotten kan förstärka intäkterna. Det är precis vad som sker när Svenska Spel  tillsammans med svensk ishockey introducerardet nya nummerspelet Supportern.Ett  ett digitalt lotteri som ska bidra till nya och viktiga pengar hos  27 föreningar i SHL, SDHL och Hockeyallsvenskan. De ska  erbjuda spelet i samband med ligapremiärerna.

Hanna Stjärne, vd på SVT, är i dag lycklig. Hon avslutade arbetsveckan med att ge ett besked som glädjer många svenskar. Från och med vinter-OS i Cortina 2026 kan alla följa OS-festen på SVT:s plattformar. 

– Jag är så otroligt glad över att OS-sändningarna flyttar hem till SVT igen. Sport är roligare att uppleva tillsammans och vi ser fram emot att samla Sverige framför många spännande och historiska sportögonblick framöver, säger Hanna Stjärne. 

Fotbollens Silly Season har sina sista skälvande timmar. Penningflödet mellan klubbarna upphör natten mot fredagen  och sportcheferna kan andas ut. Spelare skiftar adress, med eller mot sin vilja. Natten till fredagen slår fönstret igen för klubbarna i både herr- och damallsvenskan. Ute  i Euroopa är det stopp ett dygn senare, natten mot lördagen slår det igen