150 medarbetare i elva bolag

More Alliance – Västsveriges största byråallians inom kommunikationsområdet, fortsätter att växa. Från och med januari ingår sponsorföretaget More Space i gruppen som nu består av totalt elva bolag.

 More Space är ett av de främsta bolagen i väst-Sverige inom sponsring, för företag och organisationer som vill synas i sport-, media- och eventsammanhang. I januari blev de en del av More Alliance.

 ”Sponsring är en viktig del i många företags varumärkesarbete. Vi ser hur vi kan ge ett ännu starkare erbjudande till våra kunder, nu när vi får tillgång till More Alliance hela samlade kompetens, säger Lars Odbjer”, vd på More Space.

 More Space fungerar som bryggan mellan sponsorer och rättighetsinnehavare. Idag har man ett hundratal företagskunder, och uppdrag från stora aktörer som Svenska Ishockeyförbundet, Sweden Rock Festival, Svenska Bilsportförbundet och SVT Sport. Tillsammans erbjuder man partnerskap som sträcker sig långt vidare än exponering.

 ”För oss är det oerhört viktigt att ett sponsorskap genererar mer än exponering av en logga eller ett kundevent. Många av våra kunder är företag som vill engagera sig tillsammans med rättighetsinnehavarna. Här blir vi en viktig partner till såväl företag som rättigheter för att matcha rätt, men även för att bidra till hur sponsorskapet kan utvecklas. 

 More Alliance är Västsveriges största byråallians och består av elva bolag med spetskompetens inom bland annat kommunikation, varumärke, digital produktion, film, PR, content, events och inredningskoncept. Bolagen i gruppen har sammantaget cirka 300 aktiva kunder, där många jobbar med två eller flera av byråerna.

 ”Sponsring är en del i vårt erbjudande som vi har saknat fram tills idag. Många av våra nuvarande kunder jobbar med sponsring och för dem - och för nya kunder - är det starkt att kunna bidra med riktig spetskompetens även inom detta område”, säger Johanna Hellmér Wiberg, vd för More Alliance.

 I januari flyttade samtliga cirka 150 medarbetare inom More Alliance, tillsammans med More Space, in i nybyggda Brick Studios i Göteborg.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

 Inte sedan 1980-talet har svensk herrfotboll missat tre raka mästerskap, EM och VM. 

På torsdagskvällen, på Estadio Ciudad de Valencia, med plats för 26 354 åskådare, greppar förbundskaptenen, engelsmannen Graham Potter den första livlinan för biljett VM till i USA/Mexiko/Kanada.

Det ännu regerande mästarlaget, Luleå Hockey, tar höjd för framtiden. Efter beslut i Luleå kommun får föreningen köpa Coop Norrbotten Arena för 137 miljoner kronor.

- För oss är det en nödvändig investering, om vi inte utvecklar arenan kommer vi inte att ha ett elitlag i Luleå om fem år, säger klubbdirektör Stefan Enbom.

Arenan är i dag sliten och behöver anpassas för dagens krav – bland annat avser Luleå Hockey att öka publikkapaciteten från nuvarande 6 150 åskådare till cirka 7 000.

När Kennet Andersson  dundrade in två mål mot Saudiarabien i åttondelsfinal  och säkrade svensk avancemang i 1994 års fotbolls-VM exploderade Sverige.  Kennets ikoniska målgest, händerna formade som två ”skjutglada” pistoler, spreds över landets alla arenor. 

Kennet hade inspirerats av ett domartecken från australisk fotboll.  

Nu återvänder blågult till Dallas, det är här förbundskapten Graham Potter slår upp  sin svenska VM-camp, efter beslut av FIFA, VM-arrangörer. Dallas i juni är rekordhett, när Kennet avlossade sina ”pistoler”, 3-1 till Sverige, lade den svenska lagledningen ut nedkylda handdukar vid sidlinjen – där spelarna kunde svalka sig.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Under ett år då SVT-sporten for land och rike runt och sände hem bilder från mindre tävlingar och mästerskap kommer nu efterräkningarna. Koncernen ska spara inte mindre än 355 miljoner kronor. – och det kommer att visa sig i TV:n, eller rättare sagt, det blir färre bilder och rapporter då Sporten får lägre prioritet.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen