Bajenfans samlade in 1,2 miljoner

BajenGruppens initiativ med Söderkisar - en ideell förening som placerar medlemsavgifterna i Hammarby Fotbolls riskkapitalprojekt Transferkorgen - blev en dundersuccé som totalt gav 1,2 miljoner kronor.
Över 540 fans har deltagit i projektet som dragit in drygt 830 000 kronor under de tre veckor (9 - 31 maj) som insamlingen varade.
Därtill har flera mindre grupperingar inspirerats av Söderkisar och på egen hand samlat in ytterligare 430 000 kronor som också investeras direkt i Transferkorgen.
Totalt har supportrarna därmed - utöver vad större placerare gått in med - bidragit med över 1,2 miljoner kronor, vilket gör den ideella föreningen Söderkisar till den femte största intressenten i hela riskkapitalprojektet.
- När vi drog igång insamlingen lanserade vi mottot "En miljon för en passion" för att lägga en sorts ribba, förklarar Hans-Olov Öberg, ordförande i Söderkisar.

- Att vi nu överträffar dessa högt ställda förhoppningar, är ju lika häftigt som att se Poppen rädda "Henkes" straff, eller varför inte det avgörande målet på övertid mot Gefle.
BajenGruppen/Söderkisar vill poängtera att inga pengar skänks till Hammarby, utan allt investeras i Transferkorgen. Det innebär att Söderkisar (precis som alla andra investerare) kan få utdelning på sin investering, något som i så fall ska återinvesteras i Hammarby Fotboll.

Det är en sportslig, men lika mycket en ekonomisk succé Segern mot Inter I 16-delsfinalen  innebar att Bodö/Glimt slog ut fjolårsvinnarna i Champions League med sammanlagt 5–2. till Totalt finns nu 450 miljoner, plus TV-miljoner i mängd  inom räckhåll för uppstickaren bland storlagen i cupen. Och numera anser många att det inte alls är omöjligt med en norsk komplett succé.  För nu har de tappat respekten för de internationella stjärnornna

I januari i år meddelade regeringen att Riksidrottsförbundet tilldelas 240 miljoner kronor under 2026 för att delfinansiera utvecklingen av idrottsanläggningar och idrottsmiljöer. På bara en månad har ansökningar för hälften av stödet kommit in från idrottsföreningar.

Regeringens beslut i slutet av januari var efterlängtat. Behoven är stora och en tidigare kartläggning från Riksidrottsförbundet visar att var tredje barn- och ungdomsförening tvingas tacka nej till nya medlemmar på grund av brist på plats.

Hon står i vägen för svenskt bronsjubel.   Hockeyproffs halva året – och soldat på sommaren. Schweiz målvakt, Andrea Brändli, 27 år, är  en av 116 (!) utländska spelare i SDHL, den svenska damhockeyligan.

I Frölunda Hockeys målbur har Andrea spikat igen, och kunde våren 2025 fira föreningens första SM-guld för damer, debutåret i SDHL.

Hon är spelaren som Tre Kronors damkronor måste överlista i torsdagens kamp om OS-brons, nedsläpp 14.10.  I den svenska truppen finns tre Frölunda-spelare, bland dem skarpskytten Hanna Olsson, sju poäng hittills i OS.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Årets upplaga av Uppesittaren hade många vinnare. Inte minst åtskilliga föreningar som under en kväll tjänade 158 miljoner i överskott. 

Drygt fyra timmars fullspäckad uppesittarkväll, som dessutom firade 30 år, gick i mål strax efter midnatt och mot julafton. Vinster till ett värde av 270 miljoner lottades under aftonen ut av programledarparet Lotta Engberg och Daniel Norberg.

Avtalet går ut under torsdagen och  ingen ny överenskommelse är i sikte, skriver Dagens Media.

,Det skulle innebär att 1,2 miljoner tv-tittare kan drabbas.Bakgrunden är den att  Telia och Viaplay inte kommer överens och ingen ny överenskommelse är nära, enligt uppgifter

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen