HIF förhandlar med konkursförvaltaren

Helsingborg tar hem Álvaro Santos och förhandlar med Gais – och konkursförvaltaren. Örgryte Fotboll AB:s konkurs gör övergången unik. Det samma gäller också landslagsspelaren Johan Elmanders byte av proffsklubb.

Dagen efter att Gais har säkrat Wanderson står det klart att en annan nyckelspelare, Alvaro Santos, beger sig till Helsingborg, där han debuterade 2000 när han kom från Brasilien.

Halv tio på onsdagsmorgonen stegade han in i HIF:s klubbrum på Olympia och visade ett stort leende.

Kräver snabb förhandling

- Väldigt roligt att vara tillbaka. Jag har lång erfarenhet och kommer inte bara få en roll på planen. Kan jag hjälpa till att utveckla yngre spelare är det jätteroligt, sa Santos på presskonferensen.

Supportrarna jublade och HIF-ledningen med sportchefen Jesper Jansson i spetsen klappade om honom.

Men nu återstår det att få honom spelklar. Viljan är att det ska ske omgående, men frågan är om det är möjligt. I synnerhet som Gais sportchef Mats Persson säger att alla turer måste redas ut senaste fredag.

Advokat ska bedöma affären

Att Santos erbjudits ett treårskontrakt är en sak, men varken Gais eller konkursboet i Örgryte Fotboll AB har gett klartecken.

Santos är utlånad till Gais från Örgryte Fotboll AB vars tillgångar och skulder hanteras, efter konkursen i februari, av Rosengrens advokatbyrå i Göteborg.

- Min uppgift är att den tillgången, som Álvaro Santos utgör, hanteras på ett varsamt sätt. Sen får vi se om det resulterar i pengar till konkursboet, säger advokaten Christian Andersch.

Har alla spelaravtal

Det är för övrigt Andersch som har lämnat in en förvaltningsberättelse om Örgryte Fotboll AB till tingsrätten.

Det var i slutet av januari, alltså före konkursen, som Örgryte Fotboll AB lånade ut Alvaro Santos till Gais. När ÖFAB sedan gav upp övergick alla avtal till konkursförvaltaren, dvs både Santos och andra spelares avtal.

- Det är mycket frågor kring de här spelarna som påverkas och Álvaro är en av dem, bekräftar Christian Andersch för Expressen.

Motstridiga uppgifter

Samtidigt skriver Göteborgs-Posten att Öfabs förre ordförande, Lars Ranäng, uppger att en privatperson äger 60 procent av fotbollsspelaren Alvaro Santos, de resterande 40 är konkursboets egna.

Gais ordförande, Christer Wallin har enligt TT en annan version:

- När vi lånade Álvaro så tog vi över hans lön och grejer. I gengäld ville vi ha pengarna för en eventuell försäljning. Så det är vi som får hela övergångssumman.

Beroende på säljdatum

Men det komplexa i övergången framkommer också i Fotbollskanalen där advokat Ulf Sahlin, kollega till Christian Andersch, förklarar:

- Det finns ett avtal som säger att Gais har rätt att sälja och få hela övergångssumman, men det beror på hur stor summan är och när de säljer spelaren.

- Det är ju så att avtalet sträcker sig året ut och sedan har inte Gais något med honom att göra. Så ja, det kan ju stämma att de har ett intresse av att sälja honom innan avtalet går ut.

Procentpengar på Elmanders klubbyte?

Uppgifter gör också gällande att konkursförvaltaren jobbar med landslagsspelaren Johan Elmanders övergång från Bolton till Galatasaray.

Johan Elmander värvades som 17-åring för cirka 400 000 kronor från Holmalund till Örgryte där han fick sitt genombrott våren 2000.

Nu ska en vidareförsäljningsklausul ge Örgryte rätt till ersättning.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.