Får en världsstjärna till reapris
Under sommaren hemma i Brasilien, där hon följde VM och umgicks med familjen och vänner tog hon beslutet.
Tjatade sig till Malmö
Marta vill så gärna stanna här. Efter åren i Umeå, och året i Tyresö hade hon ingen lust att flytta utomlands.
Allt började med att några av Rosengårds spelare uppmanade Marta att komma till Malmö.
Det var början till en sensationell övergång.
Martas agent Fabiano Farah tog kontakt med klubben och ställde helt enkelt frågan om det fanns ett intresse för Marta Rosengård.
- Vi tackade för den fantastiska förfrågan, men svarade att vi hade beslutat i maj att ligga kvar på den spelarbudget vi godkände i november 2013 så vi hade inget utrymme till någon högre lön, berättade klubbens ordförande, Håkan Wifvesson.
Agenten återkom
- Men vi fick en ny fråga från Fabiano om vad vi kunde erbjuda. Då blev svaret kvalitativ träning, ett bra lag med professionella spelare, en professionell organisation runt laget, möjligheter att vinna titlar samt att Marta får möjlighet att vara i fantastisk form till VM i Kanada.
- Dessutom ett engagemang i sociala projekt och en trevlig stad. Och en lön som ligger inom vår budgetram vilket gör att hon inte blir vår bäst betalda spelare.
Det tog mindre än ett dygn, sedan hade Fabiano Farah pratat med Marta och fått klartecken.
"Vi har samma drömmar"
Marta är en av, om inte den allra främsta fotbollsspelaren bland damer, och förstärker Rosengård i sex månader, så långt är kontraktet.
- Laget har samma drömmar som jag − att vinna allt, säger Marta.
- Det blev Rosengård för jag fortfarande är hungrig, jag vill vinna Champions League och spela i världens bästa liga, som just nu finns i Sverige.
Marta accepterar alltså en lägre lön, men klubben ska nu uppvakta sponsorer för att kunna ge henne en marknadsmässig ersättning.
Mest lästa just nu
Dags för ännu ett avsnitt i Gardell-gate, och målet i RIN Riksidrottsnämnden, mot miljardären Christer Gardell och Svenska Tennisförbundets ordförande, Ulf Rosberg.
En handläggning som avgörs i kölvattnet av Gardells 100 miljoner donation till svensk tennis.
RIN:s ordförande, hovrättsrådet Anders Hübinette och ledamöterna Christer Pallin och Christine Stridsberg kommer inte att delta i handläggningen av målet.
Äntligen – nya hockeyallsvenska Visby Roma får bygga sin efterlängtade nya ishall, Visby Arena.
Region Gotlands beslut, att bevilja borgen för ett lån på 264 miljoner för finansiering av en ny ishall, har vunnit laga kraft.
Borgensåtagandet överklagades till Förvaltningsrätten, som avslog klagan. Nu har möjligheten att överklaga till högre instans stängts, rapporterar tidningen Helagotland.
Mer galenskap i tennis vid ny gala i Göteborg
I framtidens tennis är ”quiet please” ett minne blott.
Det tror i varje fall manage-bolaget, Ultimate Tennis Showdown, UTS, som planerar för ett evenemang i Scandinavium i Göteborg den 12–13 december med en prissumma på tio miljoner kronor.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Stenbecks Stiftelse gör ny mångmiljonsatsning inom idrotten. I första hand ska initiativet STRIVE Stars gälla ridsporten,men trygghetsarbete kan också gynna andra idrotter. Ett miljonbelopp satsas under under det första året, men ambitionen är långsiktig. .
Tidigare har Stenbecks stiftelse bidragit via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete. I steg II torde det handla om morsvarande belopp igen och beröra flera idrotter.
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Sommarens fotbolls-VM lockade föga förvånande stora delar av svenska Svensken prioriterade fotboll, helt enkelt under fem veckor. Sändningsrättigheterna delades mellan SVT och TV4, och nu tyder allt på en oavgjord kamp. Båda kanalerna rapporter om höga tittarsifror på play-kanalerna och ett lika högt iytresse på "toppmatcherna".
Totalt har 3,4 miljoner svenskar tittat på fotbolls-VM i SVT Play. Det är den högsta siffran någonsin för ett fotbollsmästerskap i SVT, och mer än en dubblering jämfört med senaste fotbolls-VM för herrar, i Qatar 2022.
Klubbledningen i Newcastles är helt inriktad på att värva Lucas Bergvall från Tottenham uppger SportsBoom, en stor idrottssajt med bevakning på all idrott I England
I norra London har man hittills avvisat buden från Newcastle, men nu finns uppgifter om att klubben förbereder ett ännu högre bud värt mer än 50 miljoner pund
Newcastles tränare,Eddie Howe är fast besluten att värva den svenske landslagsspelaren, och ledningen är villig att gå så högt som 60 miljoner pund - )med lön, och premier en affär på runt 800 miljoner i sek) i jakten på att stärka sitt mittfält innan Premier League-säsongen drar igång, kan SportsBoom exklusivt avslöja




















