Rummet i Madrid blev tomt...
Journalister rapporterade om en mysstämning vid Karlberg på tisdagsmorgonen. Dörrarna var vidöppna, mediarepresentanterna har väl aldrig varit så välkomna, det var eldkorgar vid entrén, det bjöds på frukost, plus godis i mängd och två värdar som ville vara så tillmötesgående som det bara vara möjligt.
Utan att tala om storleken på övergångssumman. Det förblir hemligt – till AIK:s kvartalsrapport presenteras.
Kapplöpning hos media
Duon Wesström-Ahlerup har knappt kunnat värja sig inför samma frågor gång på gång under de här två månaderna när rykten och spekulationer har varvats. Stockholmsmedia har idkat kapplöpning om att vara först i rapporteringen och Wesström har inte kunnat låta bli att ironisera över racet:
- Han ska ju vara klar för Real, det står ju i tidningen, sa han mitt under all rapportering.
Och Ahlerup erkände:
- Det har varit fascinerande att följa, sa han och syftade på förhållandet mellan mediauppgifter och verkliga fakta.
Osannolikt genombrott
Alexander Isak har utlöst hela alltet.
Det är ett egentligen ett osannolikt genombrott. När AIK mötte Örebro SK i den allsvenska avslutningen 2015 tog tränaren Andreas Alm ut Alexander Isak som avbytare.
16-åringen fick sitta kvar på bänken hela matchen, den där lördagen, den 31 oktober. Alla helgons dag, dessutom.
Hans kommentar över debuten, från Fotbollskanalen:
”Det var en jättekul upplevelse och erfarenhet. Sen vill man alltid spela, men det får jag hoppas att jag får göra nästa år. Jag får satsa på det. Men jag fick se hur det var och det var en bra erfarenhet. Man lär sig hur det fungerar”.
November, december..., dryga 13 månader senare slåss storklubbarna i Europa om samma spelare. Till slut säljs han för 90 miljoner och ger hela stora, börsnoterade AIK Fotboll AB en ekonomisk trygghet som aldrig förr.
Allt bakom kulisserna
Nu finns det medel för att rekrytera högkvalitativa spelare, inte chansvärva och efter Isaks flytt pratas det redan om minst en ersättare i forwardslinjen.
Ytterst handlar det om att ta upp kampen med Malmö FF eftersom det nu finns ekonomiska muskler. Det var just via en spelarförsäljning (Zlatan Ibrahimovic till Ajax) som MFF inledde sin lyckosamma resa till andra höjder.
Dvs hela allsvenskan tjänar på den här affären!
Förhandlingarna, samtalen, deras egna spekulationer – Wesström och Ahlerup har tvingats hålla alla turer strängt bevarade sig emellan.
Tänk om de en dag kunde presentera hur allt gick till.
Rummet blev tomt
De har egentligen inte kunnat säga något utan försökt visa upp en bestämd attityd när andra klubbar velat förhandla och även presenterat bud med större pengar än vad de någonsin upplevt.
Ibland tvingades de hålla sig i bordskanten när de hörde resonemanget och förstod konsekvensen av en allt mer realistisk affär.
- Summorna kändes svindlande när man såg antalet nollor, som Björn Wesström medgav.
Fyra internationella klubbar har varit angelägna, det erkände AIK-arna, buden och snacket har varierat.
Real Madrid föreföll som ett givet val, till och med hotellrum var bokat i Madrid för Isak och då en tänkt påskrift. Men rummet förblev tomt.
Chansen öppnades för Borussia Dortmund som den minsta storklubben. Isak med familj och rådgivare insåg att där skulle han få en större chans till en bra start på en internationell karriär och en större chans till att spela mer.
Till att lyckas ännu mer.
Thomas Ejderhov
Mest lästa just nu
Hockeyns mästarlag, Skellefteå AIK, redovisar en överraskande blygsam vinst i bokslutet för säsongen 2025–2026.
Det är årsmötestider för ishockeyns elitlag, och i guldvinnande Skellefteå redovisar klubbdirektör Daniel Fåhraeus en vinst på knappt 2 miljoner efter skatt.
Rögle BK, finalmotståndare, redovisar ett betydligt starkare ekonomiskt år, med en rekordomsättning, 245,8 miljoner samt ett plusresultat på 9,3 miljoner
På fem månader har Riksidrottsförbundet fördelat 240 miljoner, hela det speciella stödet från Regeringen till idrotts-Sverige för att förbättra anläggningar och idrottsmiljöer. Men det är så många föreningar och kommuner som har behov av pengar och som har skickat in ansökningar att ytterligare en kvarts miljon skulle behövas för att skickas fördelas direkt.
Idrottens lokaler åldras och är i stort behov av en rejäl översyn – det bevisar den här stsningen.
Den där Infantino... Än den ena, än den andra historien om honom. Det senaste är att ha har sett till att ha tillgång till ett eget privatjet så han kan flyga mellan arenorna. Han har nämligen fått låna ett flygplan flygbolaget Qatar airways som är en stor sponsor av det internationella fotbollsförbundet. Så det passade bra. Därmed kan han se åtskilliga matcher, ja, alla enligt honom själv
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Christer Gardell satsar 100 miljoner på svensk tennis. Nu följer ytterligare ett liknande initiativ.Stenbecks stiftelse bidrar via initiativet STRIVE stars med 10 miljoner årligen de närmaste fem åren i idrottsrörelsens trygghetsarbete
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Riksidrottsförbundet tar nästa steg i arbetet för en trygg och inkluderande idrott. En satsning med ungdomlig betoning ska stärka struktur, arbetssätt och kunskap
Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har Spelinspektionen upptäckt
Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.
Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM, Väntan blir inte så lång.
Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.
Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen




















