Nya problem för Ghoddos

På söndagen blev det klart att Östersunds stjärna Saman Ghoddos, 24, var klar för Rennes. Nu kommer andra signaler från den spanska klubben Huesca.

Ghoddos vill flytta utomlands och har tagit farväl av fansen, men frågan är vad som nu händer. Både i Spanien och Frankrike räknar de med hans ankomst. Foto: Mats Anderson, TTn

 

 

 

Ghoddos besökte den spanska klubben förra veckan. Han skrev på ett dokument. Huesca hävdar att det var en övergångshandling.

-Jag vet inte vad han skrev på men vi tänker inte göra några affärer med Huescas, sa Östersundshövdingen Daniel Kindberg.

Spanjorerna tänker inte ge sig. Nu hotar klubben med att gå till Fifa enligt lokaltidningen Dario del Alto Aragon för att får ersättning av Östersund. 

Klubben anser att de har ett bindande kontrakt med Ghoddos, skriver SportExpressen på nätet.

Vad skrev Ghoddos på?

Den 8 augusti visade Ghoddos agent Quique Pina på Instagram med text och bilder där man ser Ghoddos skriva under ett papper. Agenten Pina skrev att övergången var klar.

Det är mer än rörigt runt Ghoddos. I mitten av juli var det ”klart” att han skulle gå till den franska Ligue 1-klubben Amiens rapporterade franska medier. Den övergången stoppade Kindberg.

Den spanska tidningen Heraldo skriver på måndagen att Ghoddos brutit sitt kontrakt med Huesca och att klubben har rätt till ekonomisk kompensation från Östersund.

När Östersunds-Posten pratade med Ghoddos på söndagseftermiddagen ville han inte kommentera uppgifterna kring Huesca.

-Det är mellan mig och klubben vad jag skrev på, sa han till ÖP.

Enligt uppgifter fick Östersund 35 miljoner kronor av Rennes plus 20 procent i ersättning vid en ytterligare försäljning.

Fortsättning lär följa…

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Wimt har gjort entré! Inget konstigt om ni inte har en aning om vad som avses i dag. Men i morgon och inför en framtid är planerna mycket ambitiösa. 

Det är en platttform, en community, en media-app, ja, kalla det vad ni vill, men det är ett high tech-projekt – och på ren svenska kan vi benämna det som en jättelik fanclub eller supportrarnas hemvist/samlingsplats. 

Slakthusområdet i Stockholm förvandlas. Söderstadion försvann, Diskussion pågår angående Johanneshovs framtid. Och nu Nu blir Tele2Arena i stället 3Arena. Ett tioårigt avtal träder i kraft i och med årsskiftet. Telekomkonkurrenten Tre blir ny namnsponsor i ett tioårigt avtal.

Hockeyintresset är på max, när SHL-laget Frölunda spelar i Scandinavium. Vid lördagens 3-1-seger mot Örebro HC var det som vanligt den här säsongen. För 10:e gången, sedan 2 november, fick ordförande Mats Grauers hänga upp den röda lyktan -symbolen för utsålt.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

En prenumerant i handbollsklubben vann 100 000 på senaste dragningen i JOYNA, ett digitalt lotteri från ideella Folkspel. Samtidigt fick Rimbo HK, som sålde lotten, samma summa.

– Ett oerhört viktigt tillskott till vår verksamhet, säger styrelsemedlem Therese Hurtig.

Behållningen från Bingolottos Uppesittare-kvällen, dan-före-dan och en enskild kväll landade 2024 på 142 miljoner att fördela på klubbar och organisationer. Sedan gav Nyårsbingon ytterligare 14 miljoner i överskott. Totalt innebar det 156 miljoner kronor!

Stjärnspäckade hockeyturneringen Four Nations Face Off, 12-20 februari, ska visas i svensk TV.  Deltagande nationer är Sverige, Finland, Kanada och USA.

 Efter en ekonomisk mangling med NHL-organisationen och spelarfacket NHLPA har streamingtjänsten Viaplay slutligen accepterat villkoren. Några belopp har inte meddelats. 

Matchtider är 02.00, med undantag för Tre Kronors möte med Finland som har nedsläpp 19 00 den 15 februari. Tre Kronor inleder mot Kanada den 13 februari 02.00

Mästartiteln är säkrad, men det betyder inte att arbetsro infinner  sig i Malmö FF. Många spelarfrågor behöver slutföras.

På tisdagen tillkännagav  MFF-ledningen att skyttekungen Isaac Kiese Thelin förlänger sitt kontrakt med MFF. Den 32-årige forwardens nya avtal gäller till och med 2026.