Moderklubb utan rätt att få betalt!

Juventus betalar Atalanta runt 365 miljoner kronor för Dejan Kulusevski, men hans moderklubb får varken utbildningsersättning eller solidaritetsersättning. 

Och det är helt i sin ordning. Så märkliga är fotbollens regler.

Vid Dejan Kulusevskis övergång från BP till Atalanta uppstod vissa meningsskiljaktigheter som sedan löstes. Nu när Juventus köper talangen  väcks nya frågor. 

Fotbollskanalen har ägnat tid och kraft i att forska i bestämmelserna och kommit fram till det här resultatet. BP som har lärt upp Dejan är den stora förloraren. Klubben får inga pengar.

Olika regler

- Det är bara vid internationella övergångar som det triggas, säger förbundets chefsjurist Anders Hübinette till Fotbollskanalen och då avser han reglerna.

Vid nationella övergångar, med två klubbar i samma land finns ingen sådan paragraf. 

- Även om det inte framgår tydligt av Fifa-regelverket så är det bara vid internationella övergångar som solidaritetsmekanismen triggas. 

Länge har det hetat att BP ska få en någorlunda skälig ersättning, på ett eller annat sätt. 45 miljoner till kassan, har det gjorts gällande. Nu ser det ut att bli noll.

Det blir inte heller någon solidaritetsersättning till BP, , som är 5 procent av övergångssumman för de klubbar där spelaren varit i åldern 12-23, till, vilket ofta är fallet när spelare säljs vidare  

- Även om det inte framgår tydligt av Fifa-regelverket så är det bara vid internationella övergångar som solidaritetsmekanismen triggas. 

- Vi har motsvarande hos oss. En övergång mellan två svenska klubbar - nej då utgår ingen solidaritetsersättning till eventuella utländska klubbar som utbildat den här spelaren, säger förbundets chefsjurist Anders Hübinette till Fotbollskanalen. 

- Och vid nationella övergångar har man egentligen aldrig rätt till solidaritetsersättning. Däremot vet jag att det betalas och har betalats ut ibland. Det finns ju en moralisk fråga också, säger Håkan Sandberg, expert på transfers.

Han antyder emellertid att en förändring  är aktuell  internationellt och via Fifa.

BP fick pengar vid flytten

Utbildningsersättning  är inte heller aktuellt, då det betalas när spelaren skriver sitt första proffskontrakt, till de klubbar där spelaren varit registrerad i åldrarna 12-21. Den ersättningen varierar beroende på vilken klubb och liga som är köpare.

-  Det hade BP i så fall rätt till när han gick första gången till den klubben som köpte honom då, säger Hübinette.

Så klubben som har ledsagat honom och gett honom fotbollens grunder kan bara acceptera faktum.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Hällefors kommun har lagt ett bud på ishallen på Hällevi. De styrande är beredda att betala 1krona..

Kommunen erbjuder Hällefors IK, som äger ishallen, så pass för att ta över ägandet och därmed hela ansvaret för ishallen. En krona. Kalla det vad ni vill, men det måste betraktas som närheten til ett skambud

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.