Allsvenskan i domstol

Allsvenska matcher i tv har blivit en rättssak. Canal Plus stämmer Kentaro Group för kontraktsbrott och vill stoppa TV4 från att sända flera matcher än vad som tidigare var avtalat.
När TV4 nyligen meddelade att de ska sända totalt 40 matcher briserade årets tv-bråk. Canal Plus reagerade med vrede.

 

Ursprungligen köpte Kentaro Group sändningsrättigheterna av Svenska Fotbollförbundet och Svensk Elitfotboll för att i sin tur sälja största delen av den allsvenska kakan till Canal Plus.

Canal Plus har rätten till 30 matcher och övriga 196 matcher marknadsförs till dem som köper ett säsongskort och kan välja fritt i utbudet av tv-matcher.

Uppgifter gör gällande att kontraktet mellan Canal Plus och Kentaro innehåller en klausul där TV4 har rätt till 14 lördagsmatcher.

Så var läget när TV4 basunerade att bolaget hade kommit över ytterligare rättigheter och att bolaget nu kunde visa totalt 50 matcher.
”Ett kontraktsbrott”, protesterar Canal Plus, där programdirektören Mats Örbrink säger:
- Det strider mot det avtal som vi har. Det är fullständigt ogiltigt.
- Skadan växer ju för varje dag som går. Det sitter ju folk och funderar på om de ska betala för ett Canal Plus-abonnemang eller inte. Det är ju klart att om de lever i tron att de kan få se 50 matcher gratis på TV4 så minskar deras benägenhet att abonnera på Canal Plus. På så sätt tickar ju förlusten och skadeståndet på, säger Mats Örbrink till Realtid.se.

23 april tog Visby/Roma steget upp i Hockeyallsvenskan och efter inspektioner av Svenska Ishockeyförbundet och Hockeyallsvenskans ledning har nu ishallen, byggd 1974, fått klartecken för spel – under förutsättning att omfattande ”anpassningar” genomförs.

Regionstyrelsens arbetsutskott väntas vid sammanträde den 15–16 juni bevilja 14 miljoner kronor i uppgradering av ishallen, så att den uppfyller krav för spel i Hockeyallsvenskan och glädjer de 61 000 invånarna

Fjolårsvinnaren Casper Ruud återvänder till Bybit Stockholm Open. Den norske stjärnan är klar för årets turnering, som pågår 7–14 november i Kungliga Tennishallen i Stockholm.  

Casper Ruud vann fjolårets upplaga efter finalseger mot fransmannen Ugo Humbert i två raka set. I november är han tillbaka i Stockholm med målet att försvara titeln på nytt.

 

"Jag kommer för att försvara min titel”

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Hela havet stormar inför Svenska Tennisförbundets årsmöte den 26 april. 

 Valberedningens ordförande Petra Tedroff har avgått i protest mot miljardären Christer Gardells krav att få bestämma sammansättningen av den styrelse som ska väljas.

Gardell meddelade redan i höstas att han var beredd att stödja svensk tennis med 100 miljoner kronor under en fem-årsperiod – mot att den nuvarande styrelse lämnar och att hans finanskompis, Ulf Rosberg, Djursholms Tennisklubb, väljs till ordförande.

Mminst sex bolag misstänks ha brutit mot förbudet, uppger DN. Nu framkommer att spel på minderåriga ökar., har  Spelinspektionen upptäckt 

Minst sex spelbolag med svensk licens kan ha brutit mot reglerna och erbjudit spel på allsvenska fotbollsspelare under 18 år.

Håll med om att 11 juni inte känns så avlägset. Då inleds fotboll-VM,  Väntan blir inte så lång.

Och innnan dess blr det spekulationer, mycket snack hit och dit, uppgifter om det ena med det andra – så temperaturen stiger sakta. Förväntan ökar.

Herman Johansson stod för s sju mål och åtta målgivande pass från sin wingback-position och dessutom fick han i år göra landslagsdebut och därför flyttar han  till USA och den den amerikanska MLS-klubben FC Dallas.. Samtidigt står det klart att Mjällbyhar värvar sex spelare, Och det är lika med 10 miljoner in för Herman och 10 miljoner ut för nye daansken, Max Nielsen