700 tv-timmar från OS

Svt sänder en trupp med inte mindre än 70 medarbetare till OS i Peking. De ska tillsammans stå för 700 timmars tv-tid. – Det är den största satsning vi någonsin gjort, säger Svt:s vd Eva Hamilton.
Givetvis blir mycket av bevakningen inriktad på de idrottsliga prestationerna, men en uttalad målsättning är att också samhället och regimen skildras.

– Förutom att ge den bästa sportbevakningen ska vi med bred och djup också spegla det kinesiska samhället, säger programdirektör Jan Axelsson.

Från 03 till 18


Svt:s utbud är massivt. Det blir direktsändningar från kl 03.00 till 18.00 varje dag under OS. I Svt 1, Svt 24, Svt Play och en webbkanal, Peking Plus, sänds allt och lite till.

Marie Lehmann blir programledare för OS-studion i Peking och ersätter därmed Peter Jihde som höll i dessa sändningar vid OS i Aten för fyra år sedan.

Senare på kvällen tar OS-studion i Stockholm över och då blir André Pops ciceron. Han kommer att hälsa gäster och experter välkomna. senare på kvällen under OS. Senare på kvällen startar det nöjesinriktade magasinet ”Olssons studio” med Rickard Olsson som programledare. Tanken är att skapa en atmosfär med humoristiska iakttagelser och skojiga samtal med garanterat slagkraftigt resultat.

Glenns första OS


En nyhet är att fotbollsexperten Glenn Strömberg gör sitt första OS. Svt ska sända mer OS-fotboll än tidigare och då framför allt damturneringen med Sverige.

Både Svt och Glenn förlängde kontraktet från 1996 fanns en inriktning mot EM 2008. Men TV4 tog över rättigheterna  

När Svt skrev sitt senaste kontrakt med Glenn Strömberg var det med övertygelsen att Svt skulle sända fotbolls-EM 2008. Men public service-bolaget blev av med rättigheterna till TV4 och Glenn Strömberg har tvingats bort från arenorna.

Nu återkommer han som expertkommentator under OS-fotbollen. Det är inte första gången som han gör damfotboll eftersom han fanns med vid Womens Cup.

Maktkampen om golfens digitala bokningssystem är över, en rättsprocess som inleddes under mars 2023.  Techbolaget Sweetspot utmanade Svenska Golfförbundets. SGF:s så kallade GIT-system och klagade hos Konkurrensverket gällande missbruk av dominerande ställning.

Sweetspots vd. Henrik Ahlin menade i sin klagan att landets cirka 460 golfklubbar mer eller mindre tvingas att använda GIT vid bokning av speltid. Konkurrensverket fann inte skäl att utreda frågan vidare.

Svenska Skidskytteförbundet  har inte bara aktiva som utmärker sig på bred front. Där finns också en styrelse med sällsynt stark framåtanda och vilja att åskadkomma mera, mycket mera. 

För ett år sedan presenterades en anläggningsfond  där skidskytteförbundet gick in med 10 miljoner. Titeln påvisade vad som fanns ytterligare i sikte och förbundet gick satsade så pass som 10 miljoner i startkapital.

Fföreningar runt om i landet ska  få möjlighet att möjlighet att söka ekonomiskt stöd för att utveckla och bygga egna ändamålsenliga och  trygga anläggningar fram till 2031. 

Faluns kommun säger nej till en miljoninvestering, då väljer Jonas Peterson, 49 år, vd. för VM-bolaget i Falun 2027 att hastigt lämna rollen som operativt ansvarig för mästerskapet som inleds 24 februari 2027.

 Nuvarande säkerhetschefen Kajsa Sjösvärd går in som tillförordnad vd. och med Sara Tigerström Monfelt som vice vd.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Från Rambergsvallen till Bravida Arena till Nordic Wellness Arena enligt ett nytt femårsavtal med Häcken. Samma Samma plats, samma ändamål - men nya pengar. Avtalet är i hamn.Det heter att "Sveriges största gymkedja bryter nya barriärer för att inspirera till träning och bidra till folkhälsan." men faktum är  att parterna har en hel del gemensamt.Nordic Wellness grundades  nämligen 997 i en källarlokal vid Backaplan, på Hisingen. Därifrån har träningskedjan vuxit från inte bara störst i Göteborg utan i hela landet med så många som 550 000 medlemmar på 390 klubbar.

Fredag 13 juni – en turdag för en vinnare från Dalarna. 

Personen, som var på plats hos ideella Folkspel i Göteborg för högvinstskrap, fick se tre rutor innehålla 25 miljoner kronor, den största direktvinst som en skraplott genererat.

Nej, många svenskars favoriter i skidspåret, trion Ebba Andersson, Frida Karlsson och William Poromaa  kommer inte att synas i TV vid Världscupen i Davos i helgen. De föredrar att ladda inför kommandeuppgifter, i synnerhet Tour de Ski .

Dagens fotbollsnyheter, Nu står det klart att IFKNorrköping tappar tre spelare;rt: Mittfältaren Kevin Höög  flyttar efter tre år i IFK. Samtidigt flyttar också Yahya Kalley och Amadeus Sögaard.